Zima wcale nie musi oznaczać nudy. Gdy na dworze zimno i ciemno można zajrzeć do jednego z wielu warszawskich muzeów. W dodatku całkowicie za darmo. Specjalnie na zimowe miesiące przygotowałyśmy dla Was wpis z informacjami o bezpłatnych dniach w stołecznych muzeach. Przed wizytą w wybranym muzeum zajrzyjcie koniecznie na jego stronę internetową, bo dni darmowego zwiedzania mogą ulec zmianie.
Spis treści
- 1 Poniedziałek
- 2 Wtorek
- 3 Środa
- 4 Czwartek
- 4.1 Muzeum Etnograficzne
- 4.2 Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
- 4.3 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
- 4.4 Muzeum Pałacu Króla Jana III Wilanowie
- 4.5 Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
- 4.6 Centrum Interpretacji Zabytku
- 4.7 Muzeum Warszawy
- 4.8 Muzeum Warszawskiej Pragi
- 4.9 Muzeum Farmacji
- 4.10 Fotoplastikon Warszawski
- 4.11 Muzeum Drukarstwa
- 4.12 Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
- 4.13 Muzeum Więzienia Pawiak
- 4.14 Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
- 4.15 Mauzoleum Walki i Męczeństwa
- 5 Piątek
- 6 Sobota
- 7 Niedziela
- 8 Zawsze za darmo
Poniedziałek
Stacja Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa)
Zabytki techniki kolejowej (tabor, elementy infrastruktury). Pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce (mapy, modele, makiety, mundury, zdjęcia, dokumnety). Link do strony muzeum tutaj.
ul Towarowa 3, Warszawa
Muzeum Plakatu w Wilanowie
[muzeum zamknięte do odwołania]
Pierwsze muzeum plakatu na świecie. Otwarte w 1968 roku. W swych zbiorach posiada około 54 000 prac. Znajdują się wśród nich m.in. kolekcje plakatu polskiego i europejskiego od końca XIX wieku do współczesności, kolekcja Polskiej Szkoły Plakatu, jak również kolekcje plakatu amerykańskiego, chińskiego i japońskiego. Link do strony muzeum tutaj.
ul. St. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Wtorek
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Muzeum poświęcone życiu i rodzinie noblistki znajduje się w kamienicy, w której się urodziła. Poza rzeczami osobistymi Marii Skłodowskiej-Curie są tu również zaprezentowane jej dokonania naukowe. LINK
ul. Freta 16, Warszawa
Muzeum Narodowe
W modernistycznym gmachu mieszczą się zbiory sztuki starożytnej, malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galeria malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie), zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie muzeum.
Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Muzeum zajmuje się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej. Szczegóły znajdziecie na stronie muzeum pod tym linkiem.
ul. Kozia 11, Warszawa
Środa
Zamek Królewski w Warszawie
Barokowo – klasycystyczny zamek królewski pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Rezydencja królów i Rzeczypospolitej. Przechowywane są tu insygnia władzy Prezydenta RP: tłoki pieczętne Prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe. Więcej informacji na stronie WWW.
Plac Zamkowy 4, Warszawa
Muzeum Fryderyka Chopina
Muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW.
ul. Okólnik 1, Warszawa
Czwartek
Muzeum Etnograficzne
Jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce. Powstało w 1888 roku i mieści ponad 80 tysięcy obiektów i około 120 tysięcy archiwaliów. W 2016 roku Muzeum zostało nominowane do Europejskiej Nagrody Muzeum Roku – EMYA. Link do strony muzeum znajdziecie tu.
ul. Kredytowa 1, Warszawa
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Galeria sztuki współczesnej. Organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Pl. Małachowskiego 3, Warszawa
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Miejsce tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej i prezentowanie różnorodności dyscyplin sztuki współczesnej. Więcej o CSW znajdziecie na ich stronie WWW.
Jazdów 2, Warszawa
Muzeum Pałacu Króla Jana III Wilanowie
Barokowy pałac królewski wzniesiony dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Muzeum dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce. Muzeum realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego. Na uwagę zasługuje też sam gmach, który otrzymał I nagrodę w rozstrzygniętym w 2005 międzynarodowym konkursie architektonicznym. Link do strony muzeum znajdziecie tutaj.
ul. Anielewicza 6, Warszawa
Centrum Interpretacji Zabytku
Oddział Muzeum Warszawy prezentujący historię odbudowy warszawskiego Starego Miasta. szczegóły na stronie WWW.
ul. Brzozowa 11/13
Muzeum Warszawy
Muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy. Siedziba muzeum mieści się w jedenastu połączonych ze sobą staromiejskich kamienicach – ośmiu po stronie Dekerta na Rynku Starego Miasta i trzech przy ul. Nowomiejskiej. Szczegółowe informacje znajdziecie tu.
Rynek Starego Miasta 28/42, Warszawa
Muzeum Warszawskiej Pragi
Oddział Muzeum Warszawy poświęcony prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
ul. Targowa 50/52, Warszawa
Muzeum Farmacji
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej – jeden z oddziałów Muzeum Warszawy poświęcony historii farmacji w Warszawie i w Polsce. Więcej informacji na stronie WWW.
ul. Piwna 31/33, Warszawa
Fotoplastikon Warszawski
Niezwykła galeria trójwymiarowych zdjęć, która działa w Warszawie już od ponad stu lat. Informacje o godzinach otwarcia znajdziecie tutaj.
Al. Jerozolimskie 51, Warszawa
Muzeum Drukarstwa
Muzeum Drukarstwa w swoich zbiorach ma zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Zabytkowa oficyna drukarska umożliwia poznanie technik od dawna już niestosowanych w drukarstwie. Szczegóły w linku.
ul. Ząbkowska 23/25, Warszawa
Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
W muzeum mieszczącym się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
ul. Długa 13/15, Warszawa
Muzeum Więzienia Pawiak
Oddział Muzeum Niepodległości. Upamiętnia działalność więzienia Pawiak w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944. Szczegółowe informacje znajdziecie tu.
ul. Dzielna 24/26, Warszawa
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Jeden z pawilonów Cytadeli Warszawskiej, siedziba oddziału Muzeum Niepodległości poświęcona walkom narodowo-wyzwoleńczym w czasie zaboru rosyjskiego. Więcej informacji na stronie WWW.
ul. Skazańców 25, Warszawa
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
Muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo. Muzeum jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
al. Szucha 25, Warszawa
Piątek
Muzeum Łazienki Królewskie
Zespół pałacowo-ogrodowy, którego nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w siedemnastym wieku. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tu cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW.
ul. Agrykola 1, Warszawa
Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, gromadzi, opracowuje naukowo, bada i eksponuje przedmioty o charakterze wojskowo-historycznym. Szczegóły na stronie WWW.
Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
Sobota
Muzeum Sportu i turystyki
Muzeum poświęcone historii polskiego sportu. Jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie. Działa nieprzerwanie od 1952 roku.
Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa
Niedziela
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajów miejskich.
ul. Grzybowska 79, Warszawa
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Muzeum historii literatury utworzone w 1950. W zbiorach Muzeum Literatury są m.in. manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf Grażyny, księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich jak Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Dąbrowska i Witold Gombrowicz. Szczegółowe informacje na stronie WWW.
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk
Muzeum gromadzi zbiory geologiczne, a także prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej. Więcej informacji znajdziecie tu.
Aleja na Skarpie 20/26, Warszawa
Zawsze za darmo
Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum
Ośrodek gromadzi, bada, udostępnia i popularyzuje materiały dokumentujące spuściznę życiową Janusza Korczaka – jego biografię osobistą oraz dorobek pisarski. Więcej informacji tu.
ul. Jaktorowska 6, Warszawa
Centrum Pieniądza NBP
Placówka ekspozycyjno-edukacyjna Narodowego Banku Polskiego. Ukazuje dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziecie tutaj.
ul. Świętokrzyska 11/21, Warszawa
Muzeum Katyńskie
Pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską. Więcej informacji znajdziecie tu.
ul. Jeziorańskiego 4, Warszawa (Cytadela Warszawska)
Królikarnia
W pałacu znajduje się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Odbywają się w nim czasowe wystawy prezentujące polskich i zagranicznych artystów współczesnych w pokazach indywidualnych i zbiorowych. Wokół Królikarni rozciąga się park o tej samej nazwie. W otoczeniu drzew i krzewów znajduje się Park Rzeźby, w którym prezentowane są wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Więcej informacji na stronie WWW.
ul. Puławska 113a, Warszawa
Muzeum Gazownictwa
Muzeum znajduje się w dawnym budynku aparatowni i tłoczni gazu, która wiele lat temu służyła sprężaniu gazu i przesyłaniu go kolektorami do odbiorców. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
ul. Kasprzaka 25, Warszawa
Muzeum Geologiczne
Muzeum mieszczące się w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego. Powstało w 1919 roku. W głównej sali można zobaczyć zmontowane szkielety mamuta włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego. W muzeum wystawione są też tropy dinozaurów znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich.
ul. Rakowiecka 4, Warszawa