Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu Ursynów wczoraj i dziś. Każda dzielnica Warszawy zasługuje na to by znać jej historię, bo przecież wszystkie wspólnie tworzą całość dziejów naszego miasta. Warto, więc znać lokalną przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość. Aby bliżej przyjrzeć się wartościowym miejscom, ludziom związanym z dzielnicom i wydarzeniom, które wpływały na jej kształtowanie miasto, urzędy dzielnicy i organizacje społeczne organizuję spotkania, spacery i warsztaty. Tym razem Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wspólnie z ursynowskim Urzędem Dzielnicy prezentuje wykłady i spacery, w czasie których uczestnicy będą mieli okazję poznać Ursynów bliżej.
WYKŁADY: „Słów kilka o Ursynowie„
Miejsce: Sala konferencyjna w ratuszu urzędu dzielnicy Ursynów, Al. KEN 61
- Historia Ursynowa 3.12.2018 godz. 18
Opowieść o pierwszym założeniu osiedlowym, które zaczęło powstawać w epoce Gierka, która obfitowała w niezwykle dużo inwestycji. Uczestnicy poznają historię projektu, jego założenia oraz postać architekta. Dowiedzą się również czy udało się zrealizować ów projekt w całości czy jednak trzeba było z czegoś zrezygnować. Przytoczone zostaną wspomnienia pierwszych mieszkańców oraz inne anegdoty z czasów budowy tej jakże dziś popularnej dzielnicy.
- Sztuka Ursynowa 9.12.2018, godz. 11
Kiedy powstało założenie osiedla, które miało być rewolucyjne w stosunku do blokowisk w całej Polsce uznano, że zmiana ta dosięgnie też przestrzeń między blokami. Przemyślano, zatem elementy kultury przemycone do architektury przestrzennej w formie rzeźby – to było kiedyś. Dziś z kolei dzielnica została ozdobiona w wielu miejscach muralami i obrazami naściennymi nawiązującymi do nazw, postaci i wydarzeń związanych z Ursynowem. Warto przyjrzeć im się bliżej
- Ursynowscy patroni 10.12.2018, godz. 18
Każda ulica ma jakąś historię związaną szerzej z historią Polski, Warszawy, czy danej dzielnicy. Jedne wspominają osoby mniej lub bardziej związane z dzielnicą oraz mniej lub bardziej dla niej zasłużone, inne instytucje oraz wydarzenia. Dziś kilka ulic ma inne nazwy, ale niektórym naprawdę warto się przyjrzeć.
- Kariera filmowa Ursynowa 16.12.2018, godz. 11
Niektórzy reżyserzy po prostu lubią konkretne miejsca umieszczać, jako naturalną scenerię w swoich filmach. I tak na przykład Stanisław Bareja, dzięki któremu brzmienie ulicy Alternatywy zawsze będzie kojarzyć się z dziś już kultowym serialem, umieszczał w swoich produkcjach Ursynów. Warto poznać inne miejsca oraz produkcje, które powstały na terenie Ursynowa
SPACERY – „Spacerkiem po Ursynowie”
- Ursynów wczoraj, – czyli historia
Historia pierwszego osiedla, które zaplanowano całkiem inaczej niż wszystkie inne blokowiska w całej Warszawie, a nawet Polsce. Pomysł realizował Marek Budzyński biorąc przykład z osiedli w Danii, gdzie pracował
1.12.2018, godz. 11
Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101
- Ursynów dziś – dzielnica graffiti i muralu
Choć trudno w to uwierzyć, szczególnie tym, którzy zawsze uważali Ursynów za sypialnie Warszawy pełną szarych i smutnych osiedli, dzielnica zmieniła się w jedną z najbardziej kolorowych. Wszystko to za sprawą murali wyrastających tu jak grzyby po deszczu. Jaka jest ich idea, jaka była inspiracja? To pytania, na które odpowiemy sobie spacerując i oglądając niektóre z tych dzieł.
8.12.2018, godz. 11
Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do ursynowskiego ratusza, al. KEN 61
- Ursynowskie ulice – wczoraj i dziś
Nazewnictwo ulic to właściwie historia Polski w pigułce. Odnajdziemy smaczki nazewnicze, których na Ursynowie nie brakuje i postaramy się je rozłożyć na części odpowiadając sobie na pytanie skąd wzięły się właśnie tu, czy są związane k z historią Polski, Warszawy czy Ursynowa.
15.12.2018. godz. 11
Miejsce spotkania: wejście do galerii Metro, al. KEN 93
- Filmowy Ursynów – wczoraj i dziś
Kultowe filmy, seriale kręcone w czasach PRL-u oraz po 1989 tworzą niezwykły charakter dzielnicy Ursynów właściwie od jej powstania. Poznajmy, więc, jakie produkcje były tu kręcone, jaką pokazywały rzeczywistość i jakie pamiątki zdobią dziś dzielnicę przypominając o tym.
22.12.2018, godz. 11
Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Multikina, al. KEN 60