segregacja śmieci

Zdjęcie kontenera z altanki śmietnikowej na moim osiedlu wywołało na Facebooku lawinę komentarzy. Pisaliście, że u Was jest podobnie, że brakuje informacji o tym, jak prawidłowo segregować odpady, że pojemniki nie są dobrze oznaczone, a czasami brakuje po prostu dobrych chęci i świadomości ekologicznej. Wielu z Was pisało, że trzeba uświadamiać i edukować. Do skutku. Postanowiłam dołożyć więc do tego swoją cegiełkę i opisać Wam dokładnie, jak powinna wyglądać segregacja śmieci a przy okazji sama się trochę douczyłam i rozwiałam swoje dotychczasowe wątpliwości.

Od stycznia 2019 stopniowo wprowadzane są nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Już chyba na większości osiedli pojawiło się pięć pojemników na śmieci. Jakie to pojemniki i co do nich wrzucamy?

PAPIER – kontener w kolorze niebieskim (ewentualnie niebieska naklejka lub worek)

Tutaj wrzucamy czyste opakowania z papieru i tektury, makulaturę, ulotki, zgniecione kartony, zeszyty i papier biurowy. Nie wrzucamy: zatłuszczonych opakowań papierowych, zużytych chusteczek i ręczników papierowych, papieru termicznego (czyli np. paragonów) i faksowego.

segregacja śmieci
Zdjęcie: Pixabay

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE – kontener w kolorze żółtym (ewentualnie żółta naklejka lub worek)

Tutaj powinny znaleźć się puste, zgniecione i odkręcone plastikowe butelki, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki) oraz zgniecione puszki po napojach i żywności. Do tego pojemnika nie wyrzucamy: zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach, opakowań po olejach silnikowych oraz zatłuszczonego styropianu po żywności.

Polecamy:
segregacja śmieci
Zdjęcie: Pixabay

SZKŁO – kontener w kolorze zielonym (ewentualnie zielona naklejka lub worek)

Ten kontener budzi chyba najmniej wątpliwości. Tutaj wrzucamy puste butelki i słoiki, opakowania po kosmetykach i lekach (bez zakrętek – te lądują w żółtym koszu z metalami i tworzywami sztucznymi). Słoiki, butelki i opakowania nie muszą być umyte wystarczy je opróżnić. Nie wrzucamy do tego pojemnika szkła stołowego, ceramiki, wyrobów ze szkła żaroodpornego i okiennego, a także luster, szyb, żarówek i świetlówek.

BIO – kontener w kolorze brązowym (ewentualnie brązowa naklejka lub worek)

Tutaj lądują odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj (ale nie całe jajka – te powinny się znaleźć w pojemniku na odpady zmieszane), fusy po kawie i herbacie, pieczywo (ale nie takie posmarowane masłem – to również należy wrzucić do śmieci zmieszanych), zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia (bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych). Nie wrzucamy tu również oleju jadalnego, nabiału, ziemi, kamieni i odchodów zwierząt. Odpady bio najlepiej wyrzucać luzem lub w papierowych torebkach.

ZMIESZANE – kontener w kolorze czarnym (ewentualnie czarna naklejka lub worek)

To miejsce na wszystkie te odpady, których nie udało się przydzielić do innych kontenerów lub oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, o którym napiszę za chwilę. Nie wrzucamy tu sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, odpadów zielonych, leków oraz chemikaliów.

Poza tymi podstawowymi pojemnikami są jeszcze pojemniki na:

ODPADY ZIELONE – kontener w kolorze szarym (ewentualnie szara naklejka lub szare/przezroczyste worki)

Tutaj powinny się znaleźć liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie, ale nie wrzucamy tu kamieni, popiołu ani ziemi. Odbiór odpadów zielonych odbywa się od marca do listopada.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE

To miejsce (czasami kontener), w którym możemy pozbyć się starych mebli (także tych rozłożonych na części) oraz wyrobów tapicerskich (np. foteli, wersalek, puf), materacy i zabawek dużych rozmiarów. Miejsce składowania tych odpadów musi być wyznaczone przez administratora osiedla, ale odpady mogą być tam pozostawione nie dłużej niż na 24 godziny przed planowanym terminem odbioru. Odbiór gabarytów w zabudowie wielolokalowej odbywa się raz w miesiącu. Nie wolno tu zostawiać sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego (np. starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych oraz wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niezgniecionych dużych kartonów ani opon samochodowych.

ELEKTROŚMIECI

W Warszawie mamy dwie możliwości pozbycia się elektrośmieci. Duże sprzęty (np. pralki, lodówki, zmywarki, telewizory powyżej 24 cali) mogą zostać odebrane bezpośrednio z domu. Należy tylko zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wypełnić specjalny formularz, który znajdziecie tutaj. Do dużego sprzętu możecie też wtedy dołożyć mały, który również zostanie zabrany.

Mniejsze sprzęty możecie oddać w każdą sobotę między godziną 10.00 a 14.00 w punktach zbierania dostępnych we wszystkich dzielnicach Warszawy. Dokładne adresy znajdziecie tutaj.

PUNKTY ZBIÓRKI PRZETERMINOWANYCH LEKÓW I TERMOMETRÓW RTĘCIOWYCH

Przeterminowane leki i termometry rtęciowe to odpady niebezpieczne i w związku z tym należy je wrzucać do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników znajdujących się w wybranych aptekach.

PUNKTY ZBIÓRKI BATERII I AKUMULATORÓW PRZENOŚNYCH

Pełną listę tych punktów znajdziecie tutaj.

PSZOK- PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH

W Warszawie działają dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do których można bezpłatnie oddać dostarczone we własnym zakresie odpady komunalne z gospodarstw domowych. Punkty te znajdują się przy ulicy Płytowej 1 na Białołęce i przy ulicy Zawodzie 1 w Wilanowie.

PSZOK-i przyjmują odpady od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 20:00 oraz w soboty od 9:00 do 20:00.

Poza śmieciami, które wrzucamy do pięciu podstawowych kontenerów można tu również pozbyć się m. in. opon, zużytych lub przeterminowanych gaśnic, odpadów z betonu i gruzu, terakoty i wszystkich innych, które pozostają po remontach. Także szkieł okiennych, luster, rozpuszczalników i substancji żrących, farb i opakowań po nich, lamp, świetlówek, urządzeń chłodniczych i elektrycznych, przeterminowanych leków i odpadów wielkogabarytowych. Dokładną listę przyjmowanych w tych miejscach odpadów znajdziecie tutaj. PSZOK-i nie przyjmują niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych ani materiałów zawierających azbest.

MPSZOK – MOBILNY PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH

MPSZOK-i to odpowiednio przystosowane oraz oznaczone pojazdy działające w systemie objazdowym. Przyjmują one nieodpłatnie dostarczone we własnym zakresie odpady komunalne, w tym odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych.

MPSZOK-i przyjmują odpady w środy w godzinach od 11:00 do 18:30 oraz w soboty w godzinach od 10:00 do 17:30 w trakcie 1,5 godzinnego postoju w 40 lokalizacjach (dokładną listę lokalizacji znajdziecie tutaj). W przeciwieństwie do PSZOK-ów tutaj nie oddacie odpadów remontowo-budowlanych, odpadów wielkogabarytowych ani dużego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Na koniec mam dla Was jeszcze bardzo przydatną stronę, na której możecie sprawdzić, do którego pojemnika należy wrzucić konkretną rzecz. Link do niej znajdziecie tutaj. Możecie tam również zrobić test i sprawdzić Waszą wiedzę na temat segregacji odpadów. Ja po napisaniu dla Was tego tekstu dostałam maksymalną liczbę punktów, więc przynajmniej jedna osoba została dzięki temu wpisowi wyedukowana, a to już coś 🙂 .

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

1 KOMENTARZ

  1. Szanowni Państwo !
    Rada Miasta Stołecznego Warszawy w dn. 12.12.2019 r. przyjęła uchwałę o podwyżkach cen wywozu śmieci.
    Wg w/w uchwały ceny tych usług będą wynosiły miesięcznie: 65 zł ryczałt od mieszkania i 94 zł od domu (niezależnie od liczby mieszkańców w obu przypadkach).
    W związku z powyższym mieszkańcy Warszawy wystąpili z petycją do Prezydenta Warszawy i Rady Miasta St. Warszawy z żądaniem obniżenia drastycznych podwyżek cen na wywóz śmieci i sposobu naliczania opłat, które mają wejść w życie w dn. 1.03.2020 roku.
    Petycja do podpisania on-line znajduje sie pod linkiem (znajduje się tu także treść petycji):
    https://www.petycjeonline.com/petycja_do_prezydenta_i_rady_miasta_st_warszawy_z_daniem_obnienia_drastycznych_podwyek_cen_na_wywoz_mieci_i_sposobu_naliczania_opat_ktore_maj_wej_w_ycie_od_marca_2020_r#form
    zwrotnie przyjdzie do Ciebie e-mail z prośbą o potwierdzenie podpisu, potwiedź go !!!
    Petycję na stronie można udostępnić dla swoich znajomych i rodziny na facebooku (znak F) lub z mojej strony FB Maria Dudzik.
    Pamiętajcie! W ilości siła !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here