Za oknem piękna wiosenna pogoda. Niestety place zabaw są zamknięte, centrum miasta opustoszało, a kina, teatry i muzea nie działają. Co robić w domu, by jakoś przetrwać ten czas? Mamy dla Was siedem ciekawych pomysłów. Oczywiście związanych z Warszawą 🙂 .
Spis treści
Odbudujcie Warszawę
Zagrajcie w planszową grę strategiczną „Odbudowa Warszawy 1945-1980”, w której wcielicie się w pracowników Biura Odbudowy Stolicy stojących przed wyzwaniem budowy miasta na gruzach powojennej stolicy. Więcej o tej grze przeczytacie na stronie producenta tutaj.
Poczytajcie archiwalne numery warszawskich czasopism
Skorzystajcie ze zbiorów Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej (link tutaj) lub cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej Polona (link tutaj) i przejrzyjcie archiwalne numery Skarpy lub Stolicy.
Obejrzyjcie spektakl teatralny
Obejrzyjcie spektakl teatralny w jednym z warszawskich teatrów. Listę dostępnych tytułów znajdziecie tutaj, możecie też obejrzeć niektóre pozycje z repertuaru Teatru Wielkiego (tutaj), a w sobotni wieczór możecie też na żywo zobaczyć spektakl „Cząstki kobiety” w TR Warszawa (link tutaj). Na dzieci czekają Wirtualne Podróże z Teatrem Guliwer (link tu).
Weźcie udział w spotkaniu autorskim
Posłuchajcie, co ma do powiedzenia o swojej nowej książce na temat odbudowy Warszawy pt. „Najlepsze Miasto Świata” jej autor Grzegorz Piątek. Link do zapisu ze spotkania autorskiego, które odbyło się w Nowym teatrze znajdziecie tutaj.
Poznajcie Warszawę w alternatywnej rzeczywistości
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to obejrzyjcie pierwszy polski serial Netflixa „1983”. Więcej o serialu i występującej w nim Warszawie przeczytacie tutaj.
Zwiedzajcie Warszawę wirtualnie
Sprawdźcie jakie muzea, galerie i instytucje kultury możecie zwiedzić wirtualnie. Informacje na ten temat znajdziecie tutaj. W ramach wirtualnego zwiedzania możecie też poczytać nasze wpisy o warszawskich ulicach (link tutaj).
Pospacerujcie po Warszawie z przeszłości
Zróbcie sobie podróż po przeszłości i zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak kiedyś wyglądała Warszawa. Mnóstwo zdjęć stolicy znajdziecie w Wirtualnym Muzeum Fotografii (link tutaj), w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (link) i w archiwach Muzeum Sztuki Nowoczesnej (link).
Co robić w domu?