Susza w Polsce jest faktem. Poziom wody w Wiśle jest rekordowo niski, wynosi tylko około 50 cm i wygląda na to, że dalej będzie się obniżał. W lasach całego województwa mazowieckiego obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Co możemy zrobić, żeby choć trochę zminimalizować skutki suszy? Jak pomóc tym najmniejszym mieszkańcom Warszawy, jak ptaki i pszczoły? Co robić, by w prosty sposób zminimalizować zużycie wody?

Mam dla Was kilka bardzo małych sposobów, na to jak każdy z nas może pomóc naturze. To proste czynności, które możecie w miarę możliwości wprowadzić do swojego codziennego życia, a natura na pewno Wam za to podziękuje.

Oszczędzaj wodę

Tak, to brzmi banalnie, ale nie zaszkodzi powtórzyć. Jak to zrobić? Weź prysznic zamiast kąpieli. Napraw cieknący kran i zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia. Zbieraj deszczówkę lub zużywaj „szarą wodę”, czyli taką, która została z mycia owoców i warzyw lub po gotowaniu, do podlewania roślin. Ja często używam do podlewania domowych kwiatków niedopitej wody z przeróżnych szklanek, kubków i bidonów, które zbieram po całym mieszkaniu (moje prośby o odstawianie brudnych naczyń do zlewu ciągle pozostają bez odzewu – o proszę nawet się zrymowało 😉 ). Napełniaj zmywarkę i pralkę do pełna i korzystaj z programów ECO. Pamiętaj, że nie musisz myć szklanych i plastikowych opakowań przed wyrzuceniem ich do odpowiedniego pojemnika. Wystarczy je tylko opróżnić. Tutaj znajdziesz porady dotyczące prawidłowej segregacji śmieci.

susza co możemy zrobić
zdjęcie: Pixabay

Daj pić ptakom i pszczołom

To proste. Postaw na balkonie lub parapecie płaski spodeczek wypełniony wodą i kamykami. Możesz położyć tam również mech lub kawałek kory. Ważne żeby nie było tam dużo otwartej wody, by pszczoły się nie utopiły a gdy zmoczą skrzydełka, by mogły swobodnie się wydostać i je wysuszyć. Ptakom wystarczy po prostu płaskie korytko z wodą, z którego będą mogły pić, gdy na ulicach nie ma kałuż.

Zasadź rośliny na balkonie, parapecie lub w ogródku

Zasadź rośliny, które będą dobrym pokarmem dla motyli i pszczół. Jeśli masz ogródek zamiast trawnika, który trzeba kosić i podlewać zasadź kwietną łąkę. Koszenie trawy niestety sprzyja suszy. Wysoka trawa utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi, co przeciwdziała jej przesuszaniu się. Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi. Na balkonie możesz zasadzić lawendę, wrzosy, bazylię, oregano czy tymianek lub inne rośliny lubiane przez pszczoły i motyle.

Polecamy:
susza co możemy zrobić
zdjęcie: Pixabay

Wszystkie dane dotyczące analizy i monitorowania stanu wód możesz na bieżąco sprawdzić tutaj.

Łąka kwietna w centrum Warszawy.
Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

1 KOMENTARZ

  1. Oszczędzanie wody to powinien być teraz nasz obowiązek. Cieszę się, że coraz więcej osób to rozumie i uczymy się wykorzystywać wodę deszczową zarówno w ogrodzie, jak i gospodarstwie domowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here