Jutro Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Mam nadzieję, że nie macie w rodzinie nikogo dotkniętego tą chorobą. Warto jednak wiedzieć, że Alzheimer ma z Mokotowem wiele wspólnego. Na mokotowskim Służewiu bowiem znajduje się Centrum Alzheimera. Jest to jedyna w Polsce publiczna, specjalistyczna placówka terapeutyczna, rehabilitacyjna i opiekuńcza zajmująca się tą chorobą.
Choroba Alzheimera, a dokładniej?
Nie jestem lekarzem, dlatego posiłkuję się informacjami ze strony CA:
Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą pierwotnie zwyrodnieniową mózgu, w wyniku której poprzez odkładanie patologicznych substancji w mózgu, dochodzi do zaniku komórek nerwowych i występujących między nimi połączeń. Przejawia się postępującym deficytem funkcji poznawczych, spośród których upośledzenie pamięci jest objawem kluczowym. Pozostałe deficyty poznawcze to między innymi zaburzenia językowe (zubożenie słownictwa, zastępowanie słów innymi nie zawsze odpowiednimi, spowolnienie mowy), apraksja (trudności w wykonywaniu czynności ruchowych np. ubraniu się), agnozja (nieumiejętność rozpoznawania przedmiotów) oraz osłabienie krytycyzmu. Zdarza się, że pierwszymi widocznymi objawami rozwijającej się choroby są zaburzenia emocjonalne takie jak smutek, podejrzliwość, drażliwość czy wulgarność. W przebiegu choroby mogą pojawiać się dodatkowo zaburzenia zachowania oraz objawy psychotyczne, które utrudniają sprawowanie nad chorym opieki.
Niezwykły przystanek, z którego nigdzie nie pojedziesz
Jednym z objawów choroby jest dromomania, czyli tzw. popęd do ucieczki. Osoby chore często nagle postanawiają wyjść, uciec. Korzystając z pamięci długotrwałej używają skojarzenia przystanek – autobus – podróż do domu. Właśnie dlatego Centrum we współpracy z ZTM postawiło w ubiegłym roku przed swoją siedzibą fałszywy przystanek na którym nie zatrzymuje się żaden autobus. Ma on uchronić chorych przed niezaplanowaną ucieczką, a opiekunom dać szansę na odnalezienie bliskich zanim udadzą się w bliżej nieokreślone miejsce. Skuteczność takiego rozwiązania sprawdziła się już w Niemczech.
Czym zajmuje się Centrum?
Główne pola działalności CA to zapewnienie opieki stałej jak i doraźnej osobom chorym oraz budowanie świadomości na temat choroby wśród samych chorych, ich otoczenia oraz personelu związanego ze służbą zdrowia oraz opieką społeczną.
Alzheimer to obciążenie nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego rodziny, która niejednokrotnie musi zupełnie przeorganizować swoje życie. Bywa to bardzo trudne emocjonalnie i dlatego Centrum Alzheimera oferuje swoją pomoc organizując przeróżne szkolenia i grupy wsparcia dla opiekunów.
Czemu piszę o tym miejscu w przededniu Światowego Dnia Alzheimera?
Bo znalazłam na stronie centrum informację, że 21 i 22 września w Centrum Alzheimera odbędzie się konferencja pt. „Rodziny w Obliczu Choroby” i pomyślałam sobie, że może jeszcze ktoś z Was skorzysta i zdąży. Szczegóły na stronie Centrum Alzheimera.
Centrum Alzheimera
al. Wilanowska 257
Warszawa
WWW: http://ca.waw.pl/