Tak, to nie pomyłka. Na terenie naszej dzielnicy jest aż 88 pomników. Zastanawiacie się, jak to możliwe skoro nigdy żadnego nie widzieliście? Mogę Was zapewnić, że widzieliście i to najprawdopodobniej nie jeden, a przynajmniej klika. Ja na przykład widzę aż dwa z okien mojego mieszkania 🙂 .
Dęby szypułkowe
Jeśli kiedykolwiek spacerowaliście ul. Leśnej Polanki, Milenijną czy wałem nadwiślańskim, to na pewno Waszą uwagę zwróciły stare, majestatyczne dęby. Ponad pięćdziesiąt takich dębów to właśnie pomniki przyrody. Co to dokładnie oznacza i co może zostać takim pomnikiem? Pomnik przyrody to prawnie chroniony element przyrody, który jest szczególnie cenny ze względu na swoją wartość naukową, zabytkową lub kulturową.
Pomniki przyrody oznaczane są zielonymi tabliczkami, których wzór określa rozporządzenie Ministra Środowiska. Aby uznać drzewo za pomnik przyrody jego obwód na wysokości 130 cm powinien być większy niż średnia wartość dla danego gatunku. W przypadku dębu szypułkowego (czyli tego gatunku, którego na Białołęce jest najwięcej) jest to 300 cm.
Największe skupiska dębów będących pomnikami przyrody można podziwiać przy ul. Modlińskiej 199 (12 dębów) i na terenie pomiędzy ul. Modlińską, Sąsiedzką, Żywiczną i Podróżniczą (14 dębów) oraz na terenie szkoły przy ulicy Leśnej Polanki (7 dębów) i przy ul. Wczasowej (5 dębów).
Wiązy, topole i głaz narzutowy
Oprócz dębów wśród naszych pomników mamy jeszcze wiąz szypułkowy, topolę czarną i topolę osikę. Wszystkie te okazy rosną na teren zabytkowego parku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Na terenie parku znajduje się również pomnik przyrody nieożywionej, czyli głaz narzutowy (szary granit z wygładami lodowcowymi).
Na terenie cmentarza przy ul. Mehoffera 4 rośnie dwudziestodwumetrowa lipa, której obwód wynosi 400 cm. Lipy rosną też przy ulicy Leśnej Polanki i przy ulicy Poetów.
Zabytkowe parki
Poza zabytkowym parkiem przy Semniarium przy ul. Mehoffera, mamy też trzy inne zabytkowe parki objęte opieką Konserwatora zabytków. Są to park dworski w Buchniku przy ul. Stasinek, z budynkiem mieszkalnym wraz z otaczającym go drzewostanem o charakterze pomnikowym (m.in. sześcioma trzystupięćdziesięcioletnimi dębami), park krajobrazowy przy ulicy Dębowej i park leśny w Choszczówce i Białołęce Dworskiej. Ochroną objęte są też porośnięte lasem wydmy na Nowodworach i Tarchominie oraz otulina rezerwatu Czarnej Strugi w okolicy osiedla Olesin.