Warszawski neogotyk na Wilczej

0
376

Niepozorna, żeby nie powiedzieć niezauważalna. Jedna z najstarszych i kiedyś najokazalszych kamienic Warszawy. Przedwojenna, stoi tu nieprzerwanie od 1893 r.

Kamienica Izaaka Rothberga zbudowana została pod koniec XIX w. na rogu ul. Wilczej i Marszałkowskiej. Zaprojektował ją  jeden z najwybitniejszych ówczesnych architektów – Stefan Szyller, który projektował m.in. gmach Politechniki Warszawskiej i Zachętę. Bogato zdobiona, trzykondygnacyjna kamienica była ikoną warszawskiego neogotyku. Nie zachowało się wiele jej zdjęć, ale na tych kilku, które zostały, widać że budynek ten był niezwykły, a jego właściciel nie szczędził na niego środków.

Dzisiaj nie widać po niej lat świetności. Stoi skromna, szara, pozbawiona bogatych zdobień. Zostały jej tylko balkony i wierzyczka od strony ul. Wilczej. Pierwotnie były trzy. Po wojnie nie odbudowano zniszczonej narożnej iglicy, skuto też wszystkie zdobienia.

Polecamy:

Kamienica jest nadal zamieszkała. Po wejściu przez bramę rozpościera się smutny widok. Zdewastowane i zamknięte wejścia do lokali usługowych i nadal używane wejście do jednej z klatek schodowych – duże, przeszklone, drewniane – działają na wyobraźnię. W oficynie widać wysokie okna klatek schodowych. Jednak budynek jest bardzo zaniedbany. Na środku podwórka stoi wielki, śmierdzący śmietnik.

Dzisiaj budynek należy do miasta i niestety samorząd nie ma pieniędzy na jego rekonstrukcję. Nie wiadomo dlaczego kamienica nie jest w rejestrze zabytków, chociaż od 2004 r. znajduje się na liście 50 zabytków do rekonstrukcji, prowadzonej przez Zespół Opiekunów Kulturalnego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”.

Obecnie w lokalu usługowym mieści się restauracja „Secado”.

Źródła:
warszawa1939.pl
wyborcza.pl

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here