W Warszawie znajduje się ponad 5 tys. ulic- Wilanów to zaledwie 162 ulice wśród których wiele powstało w ostatnich 20 latach. Wilanów to jednak nie tylko młode Miasteczko Wilanów ale także ponad 300-letnia historia około pałacowa. I dzięki tej właśnie historii Wilanów posiada dwie ulice, które zostały wpisane do ewidencji zabytków Warszawy (razem Warszawa ma 60 takich ulic). Te ulice to Kostki-Potockiego oraz Biedronki.
Historyczna ulica Biedronki
Zacznijmy od ulicy Biedronki, która w niemal niezmienionym kształcie przetrwała wieki. Ulica ta jest widoczna na mapie Warszawy i rezydencji z 1772 roku jak i Karola de Perthees z 1783 roku.
Ulica ta była częścią trasy prowadzącej między rezydencją wilanowską a Warszawą. Wjazd we włości wilanowskie zwiastował łuk triumfalny. Była to brama wjazdowa do wsi w formie trójprzelotowego łuku popularnego w tamtym okresie. Łuk na obecnej ulicy Biedronki został zbudowany w 1810 roku. Załączone zdjęcie pochodzi z 1915 roku, w którym to łuk znajduje się już w trakcie częściowej ruiny.
Źródło: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości, http://warszawa.fotopolska.eu/976021,foto.html
Niestety łuk nie zachował się do obecnych czasów…aczkolwiek pamięć o nim nie zginęła zupełnie, gdyż najprawdopodobniej w miejscu gdzie dawniej stał u zbiegu Biedronki i Łuczniczej obecnie znajduje się najszersza część ulicy Biedronki a zarazem mały skwerek z krzyżem.
Droga krzyżowa
Ulica Biedronki to generalnie trasa krzyżowa Wilanowa- pokuszę się o stwierdzenie, że na żadnej innej ulicy Wilanowa nie znajdziemy tylu przydrożnych krzyży- naliczyć ich można aż 5- nie włączając terenu kościoła świętej Anny! Oprócz krzyży na Biedronki znajdziemy kilka mikro kapliczek w domach- zachęcam do uważnego spaceru tą intrygującą drogą krzyżową- poniżej kilka biedronkowych krzyży:
Czy na ulicy Biedronki są biedronki?
Jeśli zastanawiacie się skąd ulica wzięła swą nazwę to odpowiedź może okazać się zaskakująco prosta- od biedronek! Ilość biedronek a raczej owadów biedronkopodobnych w tej okolicy jest niesłychana. Dokładnie występuje tu kowal bezskrzydły, który króluje na ulicy niepodzielnie. Sekret jego popularności można odkryć podczas jednego ze spacerów z przewodnikiem w Ogrodach Wilanowskich- http://wilanow-palac.pl/kowal_bezskrzydly_dla_dzieci_pjm.html
Biedronkowa ciekawostka
A na koniec ciekawostka! Kto oglądał popularny serial Ojciec Mateusz? Zapewnie wielu z Was się zdziwi słysząc że ulica Biedronki to ulica „sandomierska”. Dlaczego? Dlatego że niektóre odcinki ojca Mateusza były właśnie tu kręcone a ulica Biedronki udawała skutecznie ulice Sandomierza!
Spacer ulicą Biedronki
Podsumowując: ulica jest przyjemna, spokojna, idealna na spacery. Znajdziemy tu nie tylko krzyże i kowale bezskrzydłe w znacznej ilości ale też ambasady, firmy, rezydencje i domki z dawnych czasów. A spacer warto rozpocząć lub zakończyć kawą lub lodami w jednej z kawiarenek przy kościele świętej Anny.
Ulica zaznaczona na starej mapie nie jest to Ulica Biedronki. To dawna droga prowadząca do Pałacu w Ujazdowie. Pozdrawiam.