Niech zgadnę, Białołęka zapewne nie kojarzy Wam się z zabytkami. Ale to wcale nie znaczy, że ich tu nie ma. Niektóre są już odnowione i otoczone należytą opieką, inne dopiero na to czekają. Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków i z tej okazji chciałam Wam te zabytkowe miejsca przybliżyć. O niektórych pisałam już na blogu, reszta czeka dopiero na swoją kolej. A może Wy mi podpowiecie, o jakim białołęckim zabytku powinnam napisać w następnej kolejności.

Oto dziewięć białołęckich zabytków:

Zespół Dworski przy Mehoffera

Dwór Mostowskich z przełomu XVIII i XIX wieku zachował się w praktycznie niezmienionym stanie do dziś. Do zespołu należy drewniany, kryty gontem barokowy dworek, dwukondygnacyjna pałacowa oficyna, budynek gospodarczy i park. Więcej o całym kompleksie dworskim możecie przeczytać tu.

Kościół św. Jakuba

zabytki na Białołęce

Polecamy:

O tym wyjątkowym warszawskim zabytku pisałam tu. W zeszłym roku, przy pracach konserwatorskich prowadzonych w kościele odkryto zamurowane, tajemnicze schody prowadzące do krypty z białym krzyżem i tabliczką nagrobną. Co kryje się w środku? Mam nadzieję, że już niedługo poznamy odpowiedź na to pytanie.

Kościół NMP w Płudach

zabytki na Białołęce

To chyba najmłodszy zabytek na Białołęce. Możecie o nim przeczytać tu.

Kościół św. Michała Archanioła

zabytki na Białoęce

Uroczy modrzewiowy kościółek to zdecydowanie mój ulubiony białołęcki zabytek i jak na swoją wyjątkowość, zupełnie moim zdaniem niedoceniany. O tym, co mnie w nim tak urzekło możecie przeczytać tu.

Willa przy Fletniowej

Leniskowa willa w stylu nadświdrzańskim, czyli nasz białołęcki świdermajer. To  dwupiętrowa  budowla ze zdobionym gankiem, dużymi przeszklonymi werandami i koronkowymi dekoracjami snycerskimi. Willa została wybudowana przed I wojną światową na terenie dawnej kolonii Hieronimówka. Od 2010 roku budynek jest w rejestrze warszawskich zabytków.

Modlińśka 257

zabytki na Białołęce

Dom ze wspaniałą historią, o której pisałam tu. W marcu Rada Warszawy przyznała 7,5 mln złotych na remont kamienicy i utworzenie w niej Warszawskiego Centrum Lokalnego. Mam nadzieję, że wkrótce budowla odzyska dawny blask i stanie się ważnym punktem na mapie Białołęki.

Stasinek

Zabytkowy zespół dworski położony w Buchniku przy ulicy Stasinek. Dwór powstał w połowie XIX wieku dla administratora dóbr rodziny Potockich. Kiedyś od bramy do dworu prowadziła długa dębowa aleja. Niestety większość drzew wycięto w 1920 roku, te które zostały są teraz pomnikami przyrody. Dwór jest parterowy z sześciokolumnowym frontowym gankiem oraz czterospadowym dachem krokwiowym, obok niego znajduje się dawna wozownia przerobiona na garaż. Na tyłach dworu znajduje się malowniczy staw, a wokół niego ogród.

Topolanka

Willa położona przy ulicy Leśnej Polanki to zabytek, którego niestety nie udało się uratować. Dwukrotny pożar, liczne kradzieże i akty wandalizmu doprowadziły budynek do ruiny. Dopiero kilka lat temu teren wokół budynku został zabezpieczony a okna zabite deskami. Nadal jednak nie wiadomo, jakie będą losy pozostałości po willi. Więcej przeczytacie tu.

Drożdżownia w Henrykowie

zabytki na Białołece

Dawna gorzelnia drożdżowa to unikatowy zabytek przemysłu w Warszawie. O historii drożdżowni pisałam tu. Obecnie na jej terenie powstaje osiedle Aroma Park. Czy uda się postawić nowe budynki i jednocześnie zachować charakter dawnej drożdżowni?

Czy to wszystkie zabytkowe obiekty na Białołęce? Dajcie znać, jeśli jakiś zabytek ominęłam. A może znacie jakieś ciekawe budynki, które jeszcze nie są zabytkami, a według Was powinny nimi zostać? I koniecznie napiszcie, o którym z wymienionych miejsc chcielibyście przeczytać na blogu. 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

14 KOMENTARZE

  1. Witam serdecznie. Przy ul Odkrytej 25 stoi dworek ukryty wsrod drzew. Prowadzi do niego lipowa aleja przy ktorej od strony ulicy Odkrytaj jest kapliczka z figurką Matki Boskiej. Moim zdaniem dworek ma ok 100 lat moze więcej. Czy macie Panstwo jwkieś informacje odnosnie tego domu?

    • Tak, znam to miejsce i tę piękną aleję, ale niestety nic nie wiem na temat samego domu, ale podejmuję wyzwanie :). Postaram się dowiedzieć, jaka jest jego historia i jak tylko mi się uda coś ustalić, na pewno o tym napiszę.

  2. Dzień dobry – czy można poprosić o zdjęcia wszystkich opisanych tu zabytków? Ponadto chciałam wspomnieć o dworku przy ulicy Kołacińskiej 3 – czy można dowiedzieć się coś więcej o tym budynku?

    • Nooo, zdjęcie willi Anastazji Śmiernickiej by się przydało…Ona mieszkała przed wojną właśnie przy Fletniowej 2.

      Do 1945. Ale co z nią było potem (z Anastazją znaczy)? Kim byli następni gospodarze (od 1945)?

      Anastazja była Rosjanką…ale jak się w naszym kraju znalazła? Była z Sapieżyńskich…

      A dworek na Kołacińskiej 3…hmm, jak wygląda? Kołacińska jest prostopadła do Modlińskiej, właściwie tam, gdzie urząd dzielnicy Białołęka (róg Modlińskiej i Światowida) po stronie urzędu od Modlińskiej odchodzi Światowida, po drugiej stronie – Kołacińska…

      I ten dworek… jak by stanąć czterema literami do Modlińskiej – to po lewej czy po prawej? I kto w nim mieszkał lub mieszkała?

      • Bo parę godzin temu wysiadłam na przystanku Białołęka – Ratusz i po drugiej stronie ulicy widać było coś na kształt dworku…

        Oczywiście po tej drugiej stronie Modlińskiej, gdzie jest Kołacińska…

        Poszłam Modlińską prosto, doszłam do Parku Henrykowskiego; po drugiej stronie ulicy widać było przystanek Klasyków…

        Skręciłam w Klasyków i doszłam do przystanku Fletniowa…

        Z rozkładu jazdy dowiedziałam się, że następny przystanek to PKP Płudy…

        Skręciłam we Fletniową…patrzę: Fletniowa 9, jakiś dworek (?), potem Fletniowa 11…zawróciłam, na rogu Fletniowej i Klasyków na szyldzie z nazwą Fletniowej numery 29 – 9…

        To nie ten kierunek…

        No to poszłam Klasyków, weszłam do Parku Henrykowskiego, skorzystałam z siłowni plenerowej, postałam na mostku…

        Następnie wyszłam z parku i wsiadłam do autobusu na przystanku naprzeciwko…

        511, przystanek końcowy jest na stacji metra Młociny (pętla).

        Jak myślicie, czy do willi Anastazji na Fletniowej 2 doszłabym z PKP Płudy?

  3. Witam, pani Ado, a kto później mieszkał lub mieszkała w Topolance? Znaczy, kim byli kolejni gospodarze?

    Jest jeszcze Srebrna Góra przy Parku Wiśniewo, niedaleko Modlińskiej, ale nie wiem, czy jest w rejestrze zabytków…

  4. A na rogu Szynowej i Srebrnogórskiej jest willa Kazinek…zamieszkana obecnie, trzy dni temu pytałam obecnej gospodyni, jak się dostać do Modlińskiej…

    Ale pojęcia nie mam, kto tam mieszkał lub mieszkała przed wojną…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here