Zostaliście w Warszawie na wakacje? Żałujecie, że nie ma Was nad jeziorami, nad morzem czy w górach? Myślicie, że w mieście nie ma fajnych sposobów na spędzanie wolnego czasu? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedzieliście „TAK”, to ten przewodnik jest właśnie dla Was. 🙂 Zebrałam 33 pomysły na ciekawe spędzenie lata w Warszawie. Uwaga: WSZYSTKIE ATRAKCJE Z TEGO WPISU SĄ BEZPŁATNE! 🙂
Żeby łatwiej Wam było szukać odpowiedniej dla Was aktywności podzieliłam je na pięć kategorii: spacery, gry i zabawy, atrakcje kulturalne, sportowe, hobby i odpoczynek. Mam nadzieję, że w przewodniku znajdziecie pomysły, które wykorzystacie w to lato.:)
Dobrego lata w mieście! 🙂
Spis treści
- 1 SPACERY
- 1.1 PÓJDŹCIE NA SPACER TRASĄ JEDNEGO Z NASZYCH ULICZNYCH PRZEWODNIKÓW
- 1.2 POZNAJCIE LEPIEJ WARSZAWĘ NA JEDNYM Z TEMATYCZNYCH SPACERÓW
- 1.3 PÓJDŹCIE NA SPACER DO PARKU, W KTÓRYM JESZCZE NIGDY NIE BYLIŚCIE
- 1.4 POSPACERUJCIE WŚRÓD DOMKÓW FIŃSKICH NA JAZDOWIE
- 1.5 PÓJDŹCIE NA SPACER JEDNĄ ZE ŚCIEŻEK PRZYRODNICZYCH
- 1.6 PÓJDŹCIE NA SPACER NA BULWARY
- 1.7 ODWIEDŹCIE WYJĄTKOWE PRZYRODNICZO MIEJSCA W WARSZAWIE
- 2 GRY I ZABAWY
- 3 KULTURALNIE
- 4 NA SPORTOWO
- 5 HOBBY I ODPOCZYNEK
- 5.1 WYBIERZCIE SIĘ NA REJS PO WIŚLE
- 5.2 POPLAŻUJCIE W CENTRUM MIASTA
- 5.3 OBEJRZYJCIE WARSZAWĘ Z WYSOKOŚCI
- 5.4 POBAWCIE SIĘ W SPOTTERÓW
- 5.5 OBEJRZYJCIE ROMANTYCZNY ZACHÓD SŁOŃCA
- 5.6 ZRÓBCIE PIKNIK LUB GRILLA W TERENIE
- 5.7 ZAJMIJCIE SIĘ SWOJĄ WŁASNĄ GRZĄDKĄ WARZYWNĄ
- 5.8 POGRAJCIE W GRY PLANSZOWE / W SZACHY W PARKU
SPACERY
PÓJDŹCIE NA SPACER TRASĄ JEDNEGO Z NASZYCH ULICZNYCH PRZEWODNIKÓW
Od jakiegoś czasu tworzymy na naszym blogu przewodniki po najciekawszych warszawskich ulicach. Jeśli chcecie poznać bliżej jedną z nich, dowiedzieć się jakie niesamowite historie kryją się w zaułkach, w które podwórko warto wejść, by odkryć ukryte skarby i gdzie warto wpaść na dobre jedzenie, to kliknijcie TUTAJ. Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie nasze dotychczasowe opowieści, które co tydzień powiększają się o kolejną uliczną historię. A na zdjęciu poniżej architektoniczna perełka, którą znajdziecie w jednym z naszych przewodników. 😉
POZNAJCIE LEPIEJ WARSZAWĘ NA JEDNYM Z TEMATYCZNYCH SPACERÓW
W Warszawie mamy mnóstwo okazji do bliższego poznania miasta. Jednym z nich są bezpłatne, tematyczne spacery. Spacery organizowane są przez różne instytucje oraz indywidualnie przez przewodników. W poszukiwaniu fajnych spacerów szczególnie polecam Wam śledzenie następujących stron: Dom Spotkań z Historią, Warszawski Modernizm (różne spacery architektoniczne, często pojawiają się perełki, w postaci możliwości zwiedzania budynków na co dzień niedostępnych), Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum POLIN, Muzeum Warszawskiej Pragi. Bardzo polecam Wam też leśne spacery rozwojowe KLIK TUTAJ.
PÓJDŹCIE NA SPACER DO PARKU, W KTÓRYM JESZCZE NIGDY NIE BYLIŚCIE
Czy wiecie, że w Warszawie mamy aż 79 parków? Kilka miesięcy temu odwiedziłam większość z nich, przygotowując zestawienie tych najpiękniejszych i powiem Wam, że Warszawa ma się czym chwalić. Parki mamy piękne, zadbane, z mnóstwem atrakcji. Mam więc dla Was wakacyjne zadanie – pójdźcie na spacer do jednego z parków, którego zupełnie nie znacie. Jest duża szansa, że odkryjecie nowe, fajne miejsce na spacery. 🙂 A jeśli chcecie zobaczyć, które parki szczególnie polecamy Wam odwiedzić, to przeczytajcie nasze przewodniki po najładniejszych parkach po prawej stronie Wisły – KLIK TUTAJ i po lewej stronie Wisły – KLIK TUTAJ.
POSPACERUJCIE WŚRÓD DOMKÓW FIŃSKICH NA JAZDOWIE
Domki na Jazdowie to wspaniałe miejsce, które zachowało się mimo wielokrotnych zakusów na ten teren ze strony deweloperów. Domki zostały zbudowane w 1945 roku, jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Było ich 90 i miały stać w Warszawie tylko 5 lat. Przez lata część domków rozebrano (m.in. pod budowę Trasy Łazienkowskiej i ambasad), ale 27 przetrwało do dzisiaj. Część domków zamieszkana jest przez indywidualnych właścicieli (spacerując po okolicy pamiętajcie, żeby zachować ich prywatność), ale część, w ramach inicjatywy „Otwarty Jazdów” otwarta jest dla wszystkich warszawiaków. Mnie szczególnie urzekł domek z ogródkiem, na wejściu do którego napisano „Nasz ogród jest otwarty. Możesz wejść, skorzystać, czuć się swobodnie”. Skorzystałam z tego zaproszenia, weszłam, a tam piękny ogród, taras i zapraszające do odpoczynku leżaki. No czego chcieć więcej 🙂 Największe plusy spaceru po tej okolicy: tutaj w sekundę możecie z centrum Warszawy przenieść się do oazy ciszy oraz spokoju i bez trudu wyobrazić sobie, że jesteście gdzieś z dala od wielkiego miasta. W domkach odbywają się koncerty, warsztaty, spotkania, działania społeczne i edukacyjne. Mapę najciekawszych miejsc na Jazdowie wraz z informacją, co i gdzie się dzieje znajdziecie TUTAJ. A wiecie skąd wzięła się nazwa „domki fińskie”? Zostały one przywiezione z Finlandii, jako element reparacji wojennych, jakie ten kraj musiał przekazać po wojnie ZSRR.
PÓJDŹCIE NA SPACER JEDNĄ ZE ŚCIEŻEK PRZYRODNICZYCH
Czy wiecie, że na terenie Warszawy mamy 10 lasów? A oprócz nich w różnych miejscach sporo innych terenów zielonych obfitujących w ciekawą faunę i florę. Wszystkim lubiącym przyrodę polecam wybrać się do jednego z takich miejsc i przespacerować się ścieżką przyrodniczą. Na takich ścieżkach znajdują się specjalne tablice informacyjne, dzięki którym poznacie sporo ciekawostek przyrodniczych. Ja najbardziej lubię spacery ścieżką przyrodniczą wzdłuż prawego brzegu Wisły (więcej informacji TUTAJ), ale polecam Wam też ścieżkę wokół Jeziorka Czerniakowskiego (bardzo fajnie rozrysowana jest TUTAJ), w Lasku Bielańskim (informacje TUTAJ), w Lesie Kabackim (informacje KLIK) i w Lesie Młocińskim (informacje TUTAJ).
PÓJDŹCIE NA SPACER NA BULWARY
Pamiętacie jeszcze jak wyglądały bulwary przed przebudową? W zasadzie zupełnie nie nadawały się na spacery. Nie wierzyłam wtedy za bardzo, że za kilka lat ten betonowy brzeg Wisły stanie się jednym z najtłumniej odwiedzanych deptaków w Warszawie. Dziś zrewitalizowana część ma już prawie 3 km więc możemy się tu wybrać na naprawdę długi spacer. Po drodze jest sporo ciekawych punktów, w tym m.in.: fontanny, mini-plaża, miejsca do zabaw dla dzieci, trampoliny, mini-taras widokowy, kamienne figury ryb wiślanych, pawilony z knajpami, ciekawie zaprojektowane drewniane ławeczko-leżaki i zadaszone pergole. Z bulwarów możecie też przepłynąć bezpłatnym promem na drugą stronę rzeki. A jak już będziecie w okolicy to wstąpcie przy okazji na Podzamcze (obejrzeć fontanny), na dach BUW-u i do parku odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik.
ODWIEDŹCIE WYJĄTKOWE PRZYRODNICZO MIEJSCA W WARSZAWIE
Zielona Mapa Warszawy to projekt, dzięki któremu sprawdzicie, jak dotrzeć do ciekawych i wyjątkowych przyrodniczo miejsc w Warszawie korzystając z komunikacji miejskiej. Na mapie znajduje się aż 51 „zielonych przystanków”. Założę się, że o niektórych miejscach nawet nie słyszeliście 😉 . Wakacje to chyba dobry moment, żeby je zobaczyć? Więcej o Zielonej Mapie Warszawy przeczytacie TUTAJ.
GRY I ZABAWY
POBAWCIE SIĘ W POSZUKIWACZY – GEOCACHING
Przyznam, że geocaching jest moim tegorocznym odkryciem. Jeśli lubicie gry i łamigłówki, to Wam też na pewno się spodoba. O co chodzi w skrócie: wchodzicie na stronę Geocaching. Znajduje się tam lista skrytek, schowanych w różnych miejscach w Polsce (skrytki możecie wyszukiwać według rodzaju, stopnia trudności, tematu przewodniego czy typu miejsca, w jakim zostały ukryte). Wybieracie jedną ze skrytek i szukacie jej zgodnie ze wskazówkami wpisanymi w zadaniu. Po udanych poszukiwaniach wpisujecie się do specjalnego dziennika zdobywcy. W zabawę możecie pograć też od drugiej strony, czyli zostać twórcą takiej skrytki. Uwaga! Geocaching wciąga. 🙂
ZAGRAJCIE W RODZINNĄ GRĘ MUZEALNĄ
To propozycja dla rodzin z dziećmi. Gra polega na wykonywaniu zadań rozmieszczonych w różnych warszawskich muzeach. Po rejestracji (której możecie dokonać TUTAJ) otrzymacie kartę gry wraz z zadaniami. Zadania przygotowane są w dwóch wersjach – dla młodszych i starszych dzieci. Po wykonaniu odpowiedniej ilości zadań przesyłacie odpowiedzi i czekacie na Wielki Finał. Gra jest bardzo fajnym pomysłem na pierwszy kontakt dzieci z muzeami. Możecie w nią zagrać do 9 września.
POZNAJCIE LEPIEJ WARSZAWĘ PODCZAS RAJDU ROWEROWEGO
To propozycja dla tych, którzy lubią poznawać miasto. Nawigacyjny rajd rowerowy to rodzaj edukacyjnej zabawy, w której poruszacie się na rowerze i poznajecie jedną, wybraną dzielnicę. To połączenie łamigłówki, gry miejskiej i zabawy nawigacyjnej. Rajd możecie podzielić sobie na dowolną liczbę odcinków, albo zrobić całą trasę na raz. Co roku, latem taki rajd był organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Niestety, w te wakacje go nie będzie, ale bardzo Wam polecam wykorzystanie map rajdowych z poprzednich edycji. Ja brałam udział w 6 edycjach rajdu i zapewniam Was – naprawdę warto. Nagród wprawdzie już nie zdobędziecie, ale poznacie mnóstwo ciekawych miejsc w Warszawie. 😉 Karty nawigacyjne do kilku ostatnich edycji znajdziecie tutaj: Rajd po Bemowie, Rajd wzdłuż Wisły, Rajd_Praga, Rajd_Śródmieście+Ochota.
POCZUJCIE SIĘ JAK DZIECKO SKACZĄC NA TRAMPOLINACH
Trampoliny stały się ostatnio bardzo modne. W Warszawie istnieje już kilka dużych parków trampolin, niestety w większości płatnych. Ale jest też jedno darmowe miejsce trampolinowe. Może nie powala ogromną ilością atrakcji, ale i tak daje sporo zabawy. Na miejscu jest około 10 trampolin, na których można się fajnie poodbijać. Z trampolin mogą korzystać dzieci i dorośli. Trampoliny znajdziecie na terenie AWF, przy ulicy Marymonckiej 34 F (po wejściu bramą główną, po prawej stronie). P.S. Na miejscu znajduje się też jeden z fajniejszych warszawskich placów zabaw.
Małe trampoliny znajdziecie też np. przy bulwarach (mniej więcej na wysokości ulicy Karowej).
POCZUJCIE SIĘ JAK DZIECKO BAWIĄC SIĘ NA PLACU ZABAW DLA DOROSŁYCH
Zazdrościcie czasami dzieciom, że w dzisiejszych czasach mają takie fajne place zabaw? Marzycie o tym, żeby czasami pobawić się tak jak one? Nie ma sprawy. 😉 Wystarczy, że wybierzecie się do Ursusa, gdzie znajduje się plac zabaw dla dorosłych. Na miejscu znajdziecie m.in. huśtawki, wysokie zjeżdżalnie i tyrolkę. Wejście na plac zabaw – od ulicy Rakuszanki 10.
KULTURALNIE
OBEJRZYJCIE SPEKTAKL TEATRALNY W PLENERZE
Wiecie, że w w sezonie letnim można obejrzeć bezpłatne spektakle w plenerze? Na dodatek grają je dwa, bardzo dobre teatry – Teatr Polonia i Och Teatr (w Centrum Praskim Koneser). Dokładne informacje o spektaklach znajdziecie TUTAJ. P.S. Na spektaklach jest dużo ławek dla widzów, ale czasami są spore tłumy więc na wszelki wypadek warto przyjść ze swoim krzesełkiem.
WYBIERZCIE SIĘ DO KINA PLENEROWEGO
W tym roku w Warszawie powstało tak dużo kin plenerowych, że na pewno każdy z Was znajdzie takie w swoich okolicach. W zasadzie wystarczy tylko wybrać dzień, film oraz park i liczyć na to, że wakacyjne wieczory będą w tym roku ciepłe, bezdeszczowe i bezburzowe. 😉 Najwięcej projekcji odbywa się w ramach Filmowej Stolicy Lata, ale jest też mnóstwo innych plenerowych inicjatyw. Listę miejsc, w których możecie obejrzeć seans filmowy pod chmurką znajdziecie TUTAJ.
POSZUKAJCIE ŁAWECZEK CHOPINA
Niestety w tym roku nie będzie koncertów chopinowskich w Łazienkach, ale mam dla Was inną chopinowską propozycję. Tym razem połączoną ze spacerem i mini-zabawą. Przejdźcie się szlakiem ławeczek chopinowskich, które rozlokowane są w okolicach Traktu Królewskiego (większość na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu) i poznajcie bliżej tego najbardziej znanego na świecie warszawiaka. Każda ławeczka postawiona jest w miejscu, z którym wiąże się historia życia Chopina. Na każdej z nich znajdziecie krótką opowieść i usłyszycie inny utwór kompozytora. Ławeczek w sumie jest 15. Kliknijcie tutaj, żeby zobaczyć, gdzie je znajdziecie: Ławki_Chopina
POSŁUCHAJCIE JAZZU NA STARYM MIEŚCIE
Była już muzyka poważna, teraz pora na jazz. Przez całe wakacje (do 29 sierpnia) na Rynku Starego Miasta odbywa się Festiwal Jazz na Starówce. Na festiwalu wystąpi wiele gwiazd z polski. Koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia. Jest to chyba jedyna możliwość w Polsce, by bezpłatnie posłuchać muzyki wykonywanej przez naprawdę wybitnych artystów. Szczegółowy program koncertów znajdziecie TUTAJ.
OBEJRZYJCIE WYSTAWĘ RZEŹB W PLENERZE
A teraz coś dla tych, którzy lubią sztukę. W Warszawie w kilku miejscach możemy podziwiać rzeźby w plenerze. Szczególnie polecam Wam odwiedzić Park Rzeźby w Parku Bródnowskim i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Parku Arkadia. Bródnowski Park Rzeźby powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, władz dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prace rozsiane są w różnych miejscach parku. Znajdziecie tu tradycyjne rzeźby i nietypowe instalacje artystyczne. Najbardziej znanym elementem wystawy jest 16-metrowy napis „Bródno”. Druga plenerowa wystawa to mokotowskie Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Składa się z wystawy wewnętrznej (w Królikarni) oraz wystawy zewnętrznej, którą możecie oglądać spacerując parkowymi ścieżkami.
WYBIERZCIE SIĘ NA SPACER SZLAKIEM MURALI
W Warszawie mamy kilkadziesiąt murali. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Znajdziecie je w każdej dzielnicy, ale najwięcej tych ulicznych obrazów znajduje się na Pradze-Północ, Pradze-Południe i na Woli. Jeśli podczas krótkiego spaceru chcielibyście zobaczyć kilka naprawdę fajnych murali, to proponuję Wam następującą trasę: Strzelecka 26, Środkowa 17, Stalowa 41, Stalowa 38 i Stalowa 50 (w sumie około 800 metrów spaceru). Na trasie zobaczycie m.in. jeden z murali Loesje (więcej o tych muralach na naszym blogu TUTAJ), bardzo znany praski mural „Plac zabaw” i mural „Ania” (wielkie czerwone serce z imieniem „Ania”, które namalowane zostało do reklamy pewnej znanej sieci fastfoodowej). A mural, który widzicie na zdjęciu poniżej jest moim ulubionym – znajdziecie go na Brzeskiej 14.
WYBIERZCIE SIĘ NA POTAŃCÓWKĘ W PLENERZE
Potańcówki to hit tych wakacji. Po latach, kiedy były zapomniane wróciły znowu do mody. Potańcówki organizuje mnóstwo lokalnych instytucji. m.in.: Fala – Pawilon nad Wisłą, Potańczyć możecie również w Centrum Praskim Koneser (w każdą niedzielę o 15.00), w nadwiślańskiej klubokawiarni Grunt i Woda (kubańskie potańcówki w każdy sierpniowy czwartek o g. 19.00)
NA SPORTOWO
WYBIERZ SIĘ NA PRZEJAŻDŻKĘ TANDEMEM
Kto z Was jechał kiedyś tandemem? Jeśli jeszcze tego nie próbowaliście, to koniecznie musicie przejechać się takim rowerem w te wakacje. Tworząc to zestawienie postanowiłam wypróbować tandem. Wypożyczyłam go w Veturilo i powiem Wam, że jest to naprawdę fajna przygoda. Szczególnie, gdy siedzicie z tyłu i nie macie pojęcia, gdzie za sekundę skręci Wasz podwójny rower. 😉 A tak na serio, taka przejażdżka ma jedną, podstawową przewagę w stosunku do jazdy na osobnych rowerach. Przez cały czas możecie rozmawiać z Waszym rowerowym towarzyszem i opowiadać sobie nawzajem historie o mijanych miejscach. Tandemy dostępne są w systemie Veturilo. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne.
POPŁYWAJCIE KAJAKIEM PO JEZIORZE LUB STAWIE
To propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby poczuć się w Warszawie, jakby byli na Mazurach. Mam dla Was prosty sposób na zrealizowanie takiego marzenia. Wystarczy wypożyczyć kajak i gotowe. ;). Miejsca, gdzie możecie wypożyczyć kajaki znajdziecie TUTAJ.
POĆWICZCIE NA SIŁOWNI PLENEROWEJ
Pewnie zauważyliście jak dużo powstało w ostatnich latach siłowni plenerowych. Znajdziecie je w zasadzie w każdym parku oraz na wielu placach i skwerach. Powstały one w ramach projektu „Warszawa w dobrej kondycji”. Warszawiacy bardzo siłownie plenerowe polubili. Są porządnie wykonane, na każdej z nich jest sporo sprzętów do wyboru i przede wszystkim dają możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu. Lato jest idealnym momentem, żeby zdobyć kondycję dzięki takiej plenerowej siłowni. Siłownie występują w kilku opcjach – część z nich to typowe miejskie siłownie, na których znajduje się 6 podstawowych maszyn (m.in. wioślarz, orbitrek i wahadło), a część to trochę bardziej specjalistyczne miejsca – jak te z dwóch pierwszych zdjęć z poniższej galerii (przyrządy do ćwiczenia kalisteniki z Parku Moczydło i Parku Szczęśliwickiego).
SPRÓBUJCIE SPORTÓW LEKKO EKSTREMALNYCH
Znudziło się Wam zwyczajne bieganie czy jeżdżenie na rowerze? Szukacie czegoś troszkę bardziej ekstremalnego? Nie ma sprawy – wybierzcie się na pumptrack lub na ściankę wspinaczkową. Najfajniejsze pumptracki (specjalne tory do jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach i deskorolce) znajdziecie w Parku Księcia Janusza na Woli, przy ulicy Skalnicowej w Wawrze i na Wawrzyszewie oraz na Górce Kazurówce na Ursynowie.
Jeśli od jazdy po górkach wolicie wspinaczkę, to polecam Wam 4-metrową ściankę, która została wkomponowana w filar pozostały po Moście Syreny (ściankę znajdziecie na prawym brzegu Wisły, obok Mostu Świętokrzyskiego). Mniejsze ścianki znajdziecie na Ursynowie (ul. Pod Strzechą 3) oraz w parkach i przy niektórych siłowniach i placach zabaw (ale większość tych mniejszych przeznaczona jest tylko dla dzieci).
ZAGRAJCIE Z PRZYJACIÓŁMI W GRY ZESPOŁOWE
Siatkówka, koszykówka, piłka nożna, plażowa piłka siatkowa, gra w bule, piłkarzyki, ping-pong. Jaki jest Wasz ulubiony sport/zabawa zespołowa? Niezależnie od tego co wybierzecie, w Warszawie na pewno znajdziecie kilka możliwości plenerowych zabaw i gier zespołowych. Najwięcej boisk i pól do gry jest w parkach, ale znajdziecie je też na plażach. O części z nich piszemy w naszych parkowych przewodnikach TUTAJ (parki po prawej stronie Wisły) i TUTAJ (parki po lewej stronie Wisły). Informacje o tym, jaki sport możecie uprawiać w danym parku przeczytacie w „co znajdziecie w parku”.
POĆWICZCIE JOGĘ/POBIEGAJCIE WŚRÓD ZIELENI
Lato to idealny moment aby wypróbować bieganie lub ćwiczenie jogi w parku. W wakacje jest mnóstwo możliwości wspólnych treningów biegowych i ćwiczenia jogi. Pobiegać w grupie możecie m.in. na Bielanach KLIK TUTAJ. Listę miejsc, w których możecie ćwiczyć jogę w plenerze znajdziecie TUTAJ.
HOBBY I ODPOCZYNEK
WYBIERZCIE SIĘ NA REJS PO WIŚLE
Tutaj mam dla Was aż trzy możliwości. Pierwsza, najkrótsza, to rejs promami, z jednej na drugą stronę rzeki. Brzegi Wisły łączą trzy takie przeprawy. Idealnie nadają się one, jako ciekawy przerywnik w czasie spaceru lub wycieczki rowerowej. Nie dość, że w kilka minut można dostać się na drugą stronę Wisły, to podczas przeprawy można przez chwilę poczuć się, jakbyśmy byli gdzieś poza miastem, z dala od hałasu i tłumów. Promy pływają cały tydzień, od rana do wieczora. Więcej o promach przeczytacie na naszym blogu TUTAJ.
Druga propozycja to godzinne rejsy po Wiśle. Startują one popołudniami z Barki Wisława przy Pomniku Syrenki w okolicach Metro Centrum Nauki Kopernik. Uwaga: na te rejsy musicie wcześniej zarezerwować bilety. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ (wejściówki pojawiają się z tygodniowym wyprzedzeniem).
Trzecia propozycja to tak naprawdę wielka, wiślana przygoda. No bo przyznajcie – rejs drewnianą, płaskodenną łodzią to coś naprawdę specjalnego. 🙂 Albo rejs największą, drewnianą jednostką pływającą po Wiśle, na dodatek wzorowaną na planach z XVI wieku. Taki rejs trwa dwie godziny, a w jego trakcie możecie posłuchać opowieści przewodnika. Do wyboru są dwie trasy tematyczne: „Życie miasta nad wielką rzeką” i „Życie rzeki w wielkim mieście”. Na rejsy obowiązuje rezerwacja miejsc. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.
POPLAŻUJCIE W CENTRUM MIASTA
Czy wiecie, że w Warszawie mamy aż 15 plaż? Sporo, jak na miasto leżące w środku lądu. 🙂 Jeśli marzycie o spędzeniu dnia na piasku, tuż nad wodą, a w najbliższym czasie nie szykuje się Wam wyjazd nad morze lub na Mazury, to koniecznie wybierzcie się na jedną z tych plaż. By ułatwić Wam wybór, gdzie wybrać się na plażowanie zapraszam Was do naszego blogowego przewodnika po plażach – KLIK TUTAJ.
OBEJRZYJCIE WARSZAWĘ Z WYSOKOŚCI
Warszawa to piękne miasto. Znacie je wszyscy bardzo dobrze z poziomu ulicy. Ja proponuję Wam spojrzeć na nią z wysokości. Najfajniejsze miejscówki, gdzie bezpłatnie możecie obejrzeć Warszawę z trochę innej perspektywy to: taras widokowy na dachu BUW-u, dach Centrum Nauki Kopernik, taras na Gnojnej Górze (na Starym Mieście, przy ulicy Brzozowej), Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Szczęśliwicka i Górka w Parku Moczydło.
POBAWCIE SIĘ W SPOTTERÓW
Przyznam się Wam do czegoś – nie znoszę latać, ale za to uwielbiam oglądać lądujące i startujące samoloty. 😉 Może daleko mi do prawdziwych spotterów, którzy ze specjalistycznym sprzętem potrafią wyczekiwać wiele godzin na specjalne lądowanie, ale uważam, że w oglądaniu tych wielkich maszyn jest coś ekscytującego. W Warszawie mamy kilka miejsc, w których fajnie widać lądujące i startujące samoloty, ale do wielu z nich jest mocno utrudniony dostęp. Ja polecam Wam dwa z fajnym, bezproblemowym dojazdem (do pierwszego miejsca lepiej pojechać samochodem, do drugiego komunikacją miejską). Pierwsze w terenie, to górka przy Alei Krakowskiej (na wysokości ulicy Szyszkowej). W zależności od strony, w którą wieje wiatr możecie oglądać tutaj samoloty startujące i lądujące. Od razu mam dla Was wskazówkę – na górce lepiej oglądać samoloty, w czasie kiedy lądują one od strony zachodniej (trasy lądowania samolotów na żywo możecie podejrzeć TUTAJ). Drugie miejsce to zadaszony taras widokowy na lotnisku. Na taras najlepiej przyjechać autobusem lub pociągiem (samochodem będziecie mieli problem z parkingiem). Taras jest bezpłatny i doskonale widać z niego całą płytę lotniska.
OBEJRZYJCIE ROMANTYCZNY ZACHÓD SŁOŃCA
Romantyczny zachód słońca kojarzy się Wam tylko z nadmorską plażą? Zachody słońca w Warszawie też potrafią być bardzo romantyczne. 🙂 Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią miejscówkę i podziwiać pięknie kończący się dzień. Do oglądania zachodu słońca w Warszawie najbardziej polecam Wam miejsca z widokiem na mosty lub na centrum miasta. Moje ulubione miejsca to: Most Świętokrzyski, Most Siekierkowski oraz plaża Poniatówka. I jeszcze specjalna informacja dodatkowa – dokładną porę, o której danego dnia zachodzi słońce znajdziecie TUTAJ. 😉
ZRÓBCIE PIKNIK LUB GRILLA W TERENIE
Nie macie swojego ogródka ani działki, gdzie moglibyście zorganizować piknik, grilla, albo rozpalić ognisko? Żaden problem. W Warszawie mamy sporo publicznych miejsc, w których można zrobić piknik, grilla, a w niektórych nawet rozpalić ognisko. Najfajniejsze z nich to: plaża Poniatówka, Plaża Rusałka (na wysokości zoo), plaża przy Moście Łazienkowskim, plaża Żoliborz, Park Fontann, Las Młociński (grill i ognisko), Las Kabacki, Jazdów oraz Parki: Bródnowski, Powsin, Pole Mokotowskie, Kępa Potocka, Fort Bema, Skaryszewski, Praski, Obwodu Praga AK, Fosa, Górczewska, Moczydło, Magiczna. Pamiętajcie tylko, żeby uważać z rozpalaniem grilla oraz ogniska w okresie suszy i żeby zawsze na koniec upewnić się, że całkowicie ugasiliście ogień. Więcej miejsc na piknik znajdziecie znajdziecie TUTAJ.
ZAJMIJCIE SIĘ SWOJĄ WŁASNĄ GRZĄDKĄ WARZYWNĄ
Pomysł dla tych, którzy marzą o kawałku ziemi, na której mogliby uprawiać warzywa czy hodować kwiatki. Jeśli szukacie miejsca na własną mini-grządkę, to rozejrzyjcie się w swojej okolicy, w poszukiwaniu ogródków społecznościowych. Taki ogródek to same plusy. Jest dodatkową formą zieleni w betonowej przestrzeni miasta, daje możliwość poznania nowych osób i pogłębienia relacji sąsiedzkich i daje konkretne warzywne plony. 🙂 W Warszawie działa ich ponad dwadzieścia. Listę ogródków społecznościowych działających w Warszawie znajdziecie TUTAJ.
POGRAJCIE W GRY PLANSZOWE / W SZACHY W PARKU
Czy wiecie, że w warszawskich parkach są specjalne kamienne stoły do gry w szachy? Takie stoły znajdziecie m.in. w parkach: Szczęśliwickim, Moczydło, Praskim, Obwodu Praga AK, Bródnowskim, Sadach Żoliborskich oraz w Powsinie. Czasami stół jest jeden, czasami jest ich kilka – można wtedy rozegrać symultaniczne dzielnicowe zawody. 🙂 W Parku Obwodu Praga AK znajdują się też stoły, na których możecie zagrać w chińczyka.
I to już koniec. Mam nadzieję, że z tym przewodnikiem tegoroczne lato w mieście będzie wspaniałe. Dobrej zabawy! 🙂
Ania z Dzień Dobry Praga