Budżet partycypacyjny w Warszawie przeprowadzony zostanie po raz czwarty. W ciągu trzech edycji, które już miały miejsce, mieszkańcy stolicy zdecydowali o realizacji 1780 projektów. Wybierane projektu są różne – od budowy placów zabaw, przez ścieżki rowerowe, po domy dla ptaków. A zgłaszane projekty powoli zaczynają także zmieniać oblicze Śródmieścia.
W zeszłorocznej edycji BP dwa projekty szczególnie zwróciły moją uwagę, które mam nadzieję w 2017 r. ożywią zabetonowane centrum miasta: Żywopłoty zamiast słupków wzdłuż Marszałkowskiej i Łąki kwietne, które mają powstać: na Marszałkowskiej (przy Królewskiej wzdłuż pasa zieleni przy którym stały kiedyś budki z kebabami), przy Dworcu Centralnym, przy Ogrodzie Saskim (zaraz koło przystanku tramwajowego Królewska) i na Powiślu. Łąka kwietna to taki pomysł, żeby w centrum miasta mieć kawałek dzikiej zieleni z kwiatami, owadami, robaczkami. Nie chodzi o kwiaty w donicach, czy równo przystrzyżony trawnik, a zwyczajny kawałek łąki wśród ulic i chodników. Projekty Łąk kwietnych zgłosiło do BP Eko Miasto. A łąka w mieście może wyglądać na przykład tak:
W tym roku powstaje jeden z największych „zielonych” projektów budżetu obywatelskiego, zgłoszony w jego drugiej edycji, czyli Zielona Świętokrzyska. Mimo perturbacji, trudności i licznych konsultacji wygląda na to, że projekt jeszcze w tym roku powstanie. Pełną parą działa natomiast Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – również projekt zgłoszony i wybrany w budżecie partycypacyjnym.
A dlaczego o tym wszystkim piszę teraz? A dlatego, że właśnie rozpoczyna się kolejna edycja Budżetu Partycypacyjnego na rok 2017. W najbliższy czwartek, 6 października o godz. 17.30 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście, przy ul. Nowogrodzkiej 43, odbędzie się spotkanie na którym zostaną przedstawione założenia budżetu i wybrany zostanie Zespół ds. Budżetu Partycypacyjnego. Do zespołu mogą zgłaszać się mieszkańcy dzielnicy i przedstawiciele działających tutaj organizacji pozarządowych. To szansa na to, żeby mieć realny wpływ na kształt kolejnych zmian w naszej dzielnicy! Dlatego jeśli macie w sobie chęć zmiany otoczenia w którym mieszkacie i dysponujecie czasem na spotkania zespołu, to warto się do niego zgłosić. A jeśli macie pomysł na ciekawy projekt to już teraz warto zacząć nad nim myśleć i poznać założenia BP 2017 dla Śródmieścia. Tak, żeby w 2018 to Wasz projekt mógł zmienić oblicze Śródmieścia! 🙂