Przed nami gorący weekend. Pewnie najchętniej spędzilibyście go w klimatyzowanym pomieszczeniu? 😉 Ale nie warto! W najbliższych dniach dzieje się tak dużo, że naprawdę warto wyjść w teren. Wysmarujcie się więc filtrami przeciwsłonecznymi, załóżcie czapki z daszkiem, zaopatrzcie w butelkę zimnej wody i idźcie poznawać naszą Pragę na spacerach, grać w gry miejskie i uczyć się śpiewać. 😉
Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie bezpłatne atrakcje czekają na Was w Warszawie, to kliknijcie TUTAJ. To mój przewodnik na lato w mieście. 🙂
SOBOTA, 28 LIPCA
Spacer z konserwatorką malarstwa po kamienicach
sobota, godz. 10.00-12.00, początek na podwórku kamienicy przy ul. Targowej 84
Ten spacer polecam każdemu, kto chciałby poznać historie praskich kamienic. Podczas spaceru obejrzycie dekoracje malarskie, które się zachowały pod adresami: Targowa 84, Wileńska 19 i 21 oraz Inżynierska 9. Będą one będą punktem wyjścia do rozważań nad pierwotnym wystrojem wnętrz czynszowych kamienic. Dowiecie się jak dekorowane były wnętrza kamienic i czy jest możliwe, że polichromie ciągle są zachowane pod warstwami farby?
Gra terenowa „Jak przygoda to tylko w Warszawie”
sobota, godz. 10.30-12.30, ul. Francuska 34
Chcielibyście pobawić się w rodziną grę miejską, a przy okazji poznać historię Pragi-Południe? Wpadnijcie na sobotnią grę „Praskie Termopile”. W punkcie startowym będzie na Was czekać przewodnik, z którym wspólnie rozwiążecie zagadki. Organizatorzy zapraszają na grę rodziny, w składzie minimum dwuosobowym (minimalny wiek dzieci 7 lat). Link do zapisów
Otwarty warsztat rowerowy
sobota, godz. 11.00, Brzeska 20
Chcielibyście nauczyć się reperować swój rower? Wpadnijcie w sobotę na warsztaty na Brzeskiej, gdzie doświadczony prowadzący będzie udzielał wskazówek jak dokonać napraw, jak korzystać z narzędzi i jak dbać o rower. Dodatkowym plusem udziału w warsztatach jest możliwość poznania sąsiadów i innych osób mających podobne rowerowe zainteresowania.
Gra miejska „Aktywna Rodzina Kapitan Warszawa zaprasza do świata bajek”
sobota, godz. 11.00-13.30, Plac zabaw na Placu Hallera
Kolejna rodzinna propozycja na ten weekend. Tym razem gra miejska, podczas której wyruszycie na spotkanie z przygodami w towarzystwie dziewczynki Pippi, która postanowiła przeprowadzić się na warszawską Pragę. Waszym zadaniem będzie pomóc odnaleźć się jej w naszym mieście i poznać niecodzienne dla nas zwyczaje. Obowiązuje rezerwacja miejsc TUTAJ.
Warsztaty dla dzieci „Świat, przyroda, cywilizacja, śmietnik”
sobota, godz. 12.00-13.30, Stół Powszechny, ul. Zamoyskiego 20
Warsztaty dla dzieci łączące muzykę, plastykę i wyobraźnię. Podczas zajęć dzieci poznają muzyczne właściwości kamieni, możliwości przetwarzania przedmiotów oraz prostą technikę graficzną – monotypię. W trakcie zajęć dzieci pobawią się w robienie odbitek z różnych podłoży, użyją różnych farb i papierów. Zajęcia dla dzieci w każdym wieku.
Street workout
sobota, godz. 12.00, Plaża Poniatówka
Jeśli chcielibyście potrenować street workout, to wpadnijcie w sobotę na praską plażę. Pod okiem trenerów będzie można sprawdzić siłę i wytrzymałość swojego ciała. Treningi przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i średniozaawansowanych. Uwaga! To czy wydarzenie się odbędzie zależy od pogody.
Warsztaty kulinarne „Przez Żołądek do serca – Kongo”
sobota, godz. 18.00, Praski Ogródek Sąsiedzki, Al. Solidarności 55
Chcecie dowiedzieć się co jedzą mieszkańcy Kongo? Albo do czego służy Kongijczykom mieszkającym w Polsce kasza manna? Tego i wielu innych ciekawostek o Kongo dowiecie się podczas kulinarnych warsztatów w Praskim Ogródku Sąsiedzkim. Podczas spotkania spróbujecie też najbardziej typowej potrawy z Konga, dowiecie się jak przyprawić po kongijsku mięso i rybę na grilla oraz posłuchacie muzyki z serca Afryki.
Warsztaty śpiewu
sobota, godz. 18.00, Park Skaryszewski, łąka na prawo od pomnika przy wejściu do Parku od strony Ronda Waszyngtona
Coś dla tych, którzy chcieliby nauczyć się śpiewać. Ostatnie już edycja warsztatów śpiewu w parku. Podczas plenerowych warsztatów odkryjecie prawdziwą barwę głosu, poznacie swoje możliwości, dowiecie się jak wydobywać z siebie stabilny oraz silny głos i jak pozbyć się tremy. A wszystko to na zielonej łące w Parku Skaryszewskim. Wydarzenie dla osób od 13 roku życia. Weźcie ze sobą coś do pisania i koc, żeby usiąść na trawie.
Muzyczne dachowanie – PROM do Nowego Orleanu: Asocjacja Hagaw
sobota, godz. 19.00-20.00, Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska
Chcielibyście posłuchać fajnej muzyki? Wpadnijcie w sobotni wieczór na Saską Kępę na koncert, na którym poczujecie atmosferę nowoorleańskich potańcówek i dźwięków swingu z lat czterdziestych.
NIEDZIELA, 29 LIPCA
Warsztaty z etycznego haftowania
niedziela, godz. 12.00-14.00, Stół Powszechny, ul. Zamoyskiego 20
Podczas etycznych warsztatów ich organizatorzy będą chcieli przypomnieć Wam o tych, którzy faktycznie są twórcami ubrań – o szwaczkach. Porozmawiacie o ich sytuacji, ale także ozdobicie swoje ubrania z sieciówek haftami nawiązującymi do tradycji kraju, z którego pochodzą. Na pierwszym spotkaniu będzie to Bangladesz. Bardzo mądre i potrzebne warsztaty. Przeszukajcie swoje szafy, wczytajcie się w metki i zobaczcie czy macie ubrania wykonane w bangledaskich fabrykach. Koszt: co łaska do kapelusza. Połowę zebranej kwoty dostanie prowadząca, druga połowa zostanie przesłana na konto fundacji Manusherjonno, która wspiera krawcowe w Bangladeszu. Obowiązują zapisy pod adresem projekt.czujczuj@gmail.com
Spacer szlakiem Powstania Warszawskiego na Pradze
niedziela, godz. 15.00-17.30, początek na ul. Skaryszewskiej 2 róg Targowej
W tym tygodniu z oczywistych powodów bardzo ważnym tematem jest Powstanie Warszawskie. Podczas niedzielnego spaceru poznacie miejsca i dotykalne ślady najważniejszych walk, ich bohaterów, osiągnięcia i przyczyny niepowodzeń. Przybliżona trasa spaceru to: Targowa, Kijowska, Brzeska, Ząbkowska, Okrzei, Sierakowskiego, dla chętnych dalej: Solidarności, Wileńska, Inżynierska, 11 Listopada.
Spotkanie „Koneser – Serce Pragi”
niedziela, godz. 16.00-18.00, Pijalnia Czekolady Wedel w Centrum Praskim Koneser
Chcielibyście poznać historię Konesera? Wpadnijcie na niedzielne spotkanie, na którym Klub Historyczny Stara Praga opowie Wam o jednym z najbardziej znanych praskich miejsc.
Potańcówka z Heńkiem Małolepszym
niedziela, godz. 19.00-22.00, Klubokawiarnia Cała Jaskrawość, ul. Szaserów 125
Potańcówki to hit tych wakacji. Po latach, kiedy były zapomniane wróciły znowu do mody. Tym razem zapraszam Was na zabawę do Parku Polińskiego, gdzie będziecie mogli potańczyć w takt warszawskich szlagierów. Zabawa będzie podzielona na dwie części. Pierwsze 60 minut to warsztaty taneczne pod okiem instruktora, pozostałe dwie godziny to taneczna zabawa.
PONIEDZIAŁEK, 30 LIPCA
Chór terapeutyczny
poniedziałek, godz. 18.00, ul.Paca 40
W Centrum Paca w każdy poniedziałek odbywają się chóry terapeutyczne. Celem tych spotkań jest wspieranie uczestników w walce z różnymi problemami zdrowotnymi poprzez wykorzystanie terapeutycznej roli śpiewu.Na zajęcia zaproszeni są wszyscy: niezależnie od wieku, od tego czy coś Wam dolega czy nie, czy umiecie śpiewać czy fałszujecie. Spotkanie ma cel terapeutyczny, ale tak naprawdę jest jedną wielką wspólną zabawą ze śpiewem.
https://www.facebook.com/events/451983308605895/
Planszówki na Saskiej Kępie
poniedziałek, godz. 18.00-20.00, Chmielołak Bis, ul. Walecznych 68A, lok. 3
Lubicie gry planszowe? Wpadnijcie na wieczór z grami, podczas którego będziecie mogli zagrać w te bardziej znane, ale poznać też najnowsze tytuły. Będą gry towarzyskie, logiczne, karciane, zręcznościowe. W programie zaplanowano również planszówkowy turniej.
WTOREK, 31 LIPCA
Spacer „Niezwykły Kamionek”
wtorek, godz. 18.30-20.30, spotkanie przed Teatrem Powszechnym u zbiegu Al. Zielenieckiej i Zamoyskiego
Kamionek, to bardzo interesująca część Warszawy. Jego dzieje sięgają czasów, kiedy stolicy nie było jeszcze nawet w planach średniowiecznych urbanistów. W XIX wieku na Kamionek wkroczył przemysł, który bardzo zmienił okolicę – ze spokojnej osady, w skupisko wielkich fabryk. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wygląda najdziwniejszy taras widokowy w stolicy, co zostało z najstarszego przykościelnego cmentarza w Warszawie, w którym miejscu funkcjonowały kina „Bomba”, „Kamionek” i „Drops”, to wpadnijcie koniecznie.
Wtorek na działce
wtorek, godz. 18.00, Praski Ogródek Powszechny, Al. Solidarności 55
Jesteście początkującymi ogrodnikami i chcielibyście podszkolić się trochę w miejskim ogrodnictwie? Wpadnijcie na warsztaty i konsultacje, podczas których dowiecie się co nieco o uprawie współrzędnej, dobrym sąsiedztwie roślin i allelopatii – sama chętnie dowiedziałabym się czym jest allelopatia, bo przyznam, że wcześniej o niej nie słyszałam, a parę ogródków w swoim życiu już miałam. 😉
ŚRODA, 1 SIERPNIA
Godzina „W” w Centrum Wielokulturowym
środa, godz.17.00-19.30, Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54
Wielu z Was wybierze 1 sierpnia jakieś specjalne miejsce, w którym uczci pamięć Powstania Warszawskiego. Ja mam dla Was propozycję wspólnego spotkania w Centrum Wielokulturowym, gdzie po minucie ciszy o 17.00 będziecie mogli poznać sylwetkę Augusta Agboli O’Brown’a pseudonim „Ali” – jedynego czarnoskórego Powstańca, mieszkańca Warszawy od 1922 roku, pochodzącego z Nigerii.
Koncert pieśni powstańczych i patriotycznych
środa, godz. 18.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
W Centrum Promocji Kultury wystąpi Chór Armii Krajowej „Nowogródzkie Orły oraz Zespół Wokalny „Praskie Małmazyje”. Wykonają piosenki powstańcze i patriotyczne.
Witam! Chciałabym serdecznie zachęcić Państwa do wsparcia inicjatywy Kamila Ciepieńko, który chciałby wydać książkę o nieznanej historii dzielnicy Praga, brakuje już naprawde niewiele. Pomóż i Ty! Więcej informacji w linku https://wspieram.to/praga2
Dziękuję za informację, bardzo fajna inicjatywa. 🙂 Udostępniłam info na fb @dziendobrypraga.