Jeśli mieszkasz w rejonie Starego Mokotowa, to z pewnością często mijasz niedawno odnowiony budynek na rogu al. Niepodległości i ulicy Madalińskiego. W budynku tym znajduje się instytucja, której nazwę długo trudno było mi zapamiętać i która – mówiąc szczerze: zwykłego człowieka z ulicy ODSTRASZA. I pewnie ja też omijałabym to miejsce szerokim łukiem, gdyby nie pani Ania Zyskowska, która zaprosiła mnie na wizytę i rozmowę.
O co chodzi? Chodzi o Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którym wyżej wymieniona pani Ania jest pozytywnie zakręconą bibliotekarką. Nie sugerujcie się jednak hermetyzmem tej nazwy. Miejsce to, że swoją bardzo bogatą ofertą kulturalną, otwiera swoje drzwi.
Czym w ogóle jest Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa? Jest to wojskowa instytucja kultury co do zasady mająca służyć przede wszystkim żołnierzom, pracownikom resortu obrony narodowej, ich rodzinom oraz kombatantom. Jednak w założeniach Klubu jest również zapis o współpracy ze środowiskiem lokalnym, organizacjami pozarządowymi i partnerami społecznymi. W przepięknie wyremontowanym budynku organizowane są koncerty, warsztaty, a także odbywają się zajęcia cykliczne.
Zobacz, jakie bogactwo! Może wybierzesz coś dla siebie lub swojego dziecka?
Sekcja plastyczna – zajęcia plastyczne integracyjne dla dzieci i dorosłych, prowadzący: Anatol Karoń
Celem zajęć jest rozwój wyobraźni i wrażliwości plastycznej, zapoznanie się z podstawowymi technikami artystycznymi oraz z najważniejszymi wiadomościami z zakresu historii sztuki. W trakcie zajęć poznajemy techniki rysunku (węgiel, sangwina, pastel) i techniki malarskie (akwarela, tempera, farby olejne) i próbujemy zastosować je do najczęściej spotykanych tematów, jak martwa natura, portret, postać, pejzaż.
„Studio piosenki”
Studio Piosenki Klubu DGW to sekcja wokalna, którą tworzą dzieci i młodzież. Powstała we wrześniu 2010 roku. Zajęcia prowadzone są przez Małgorzatę Lipkę (dyplomowanego muzyka oraz mgr sztuki ) w trybie indywidualnym, raz w tygodniu. Każdy z uczestników podczas godzinnych zajęć ćwiczy dykcję, impostację oraz śpiewa utwory z akompaniamentem (akompaniuje – pianistka – mgr sztuki Sylwia Sałacińska).
Zajęcia obejmują: emisję głosu na bazie ćwiczeń wokalnych, pracę nad głosem na bazie konkretnych utworów, ćwiczenia dykcyjne, podstawy interpretacji, doskonalenie aparatu oddechowego, artykulacyjnego, pracę z mikrofonem, pomoc w doborze repertuaru, uwzględniając predyspozycje i możliwości uczestników (wiek, temperament, skala, barwa głosu). Zajęcia skierowane są do dzieci od lat 7, młodzieży i dorosłych. Obowiązuje przesłuchanie wstępne.
Teatr „Po 40-tce”
„Teatr po 40 powstał 5 lat temu w Warszawie, właśnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Od września 2011 do grudnia 2015 tworzył w CSŁiI w Zegrzu. Po krótkiej emigracji powrócił aby tworzyć w swojej macierzystej placówce. Teatr tworzy pięć wspaniałych, odważnych pań po 40, cztery rodowite warszawianki i jedna mieszkanka Zegrza. Panie razem zrealizowały 5 autorskich spektakli, poruszając w nich bliską im tematykę. Zajęcia mają formę warsztatową, spektakle są tworzone wspólnie, a teksty do spektakli często są autorstwa pań. Prowadząca Betina Dubiel.
Jeżeli interesuję Cię praca z ciekawą grupą ludzi i masz skończone 40 lat zapraszamy. Próby odbywają się w każdą środę w godzinach 18.00 – 19.30 w sali kolumnowej Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.”
Teatr „Impresja” (ok.18-30 lat)
„To kilkuosobowa grupa zwariowanych ludzi, którzy z miłości do teatru postanowili wspólnie powiedzieć coś o świecie i ludziach w nim żyjących. Tematyka spektakli, które teatr ma w swym dorobku, jest różnorodna począwszy od patriotycznej, skończywszy na tematach bliskich aktorom i ważnych społecznie. Pracujemy metodą warsztatową, w spektaklach posługujemy się różnymi tekstami kultury, każdy nasz projekt to wspólna praca aktorów i reżysera.” Prowadząca: Betina Dubiel.
Odbywają się też koncerty orkiestr wojskowych oraz towarzyszące im warsztaty dla dzieci pod tytułem „Dęciak Fajny Jest”.
Ale to nie wszystko! Właśnie startuje sekcja taneczna dla dzieci i młodzieży. Zajęcia będzie prowadzić Anna Mija Michałowska – pedagog, animator, instruktor tańca jazzowego, absolwentka UMFC na choreografii i teorii tańca. Tańczy od 5 roku życia. Uczyła się w kraju i zagranicą m.in. w USA, Austrii, Słowacji u najwybitniejszych choreografów. Obecnie również tworzy własne projekty choreograficzne Teatru Tańca w stylu moder-underground. We wtorek w godzinach 17.00 – 18.30 Klub zaprasza dzieci powyżej 10 roku życia, a w czwartek w godzinach 15.30 -16.30 w wieku 6- 9 lat. Na zajęciach będzie można poznać podstawowe kroki taneczne w różnych stylach tanecznych: JAZZ, MODERN, HIP-HOP, UNDERGROUND, BALET. Od kwietnia Klub reaktywuje sekcję szachową, której opiekunem będzie pan Włodzimierz Prażmowski, a raz w miesiącu (na razie) odbywa się w bibliotece projekt pt. „Bajkowo-książkowo” – warsztaty i czytanie dla dzieci.
Klub zaprasza również do „Galerii 2 piętro”, która cyklicznie prezentuje wystawy twórców profesjonalnych oraz dorobek amatorskiego ruchu plastycznego. Kierownikiem Galerii jest starszy instruktor Andrzej Wysocki. Galeria zaprasza do zwiedzania w wtorki, środy i czwartki w godz. 12.00 – 19.00.
Są też projekty edukacyjno-historyczne skierowane do szkół, wystawy, konkursy oraz wiele, wiele innych ciekawych wydarzeń, na które wstęp jest wolny. Wszystkie informacje, zapowiedzi i kontakt do poszczególnych prowadzących/organizatorów są na stronie Klubu DGW w zakładce „Działalność Kulturalna”.
Pani Ania, która zaprosiła mnie na wizytę w KDGW pracuje w Bibliotece Głównej, która ma siedzibę na Al. Niepodległości 141(gmach na pierwszym zdjęciu), ale oprócz niej działają jeszcze trzy filie:. Filia nr 1, ul. 29 Listopada, Filia nr 2, ul. Żwirki i Wigury 9/13, Filia nr 3 ul. 11 Listopada 17/19. Biblioteki oferują czytelnikom bogaty wybór różnego gatunku powieści, literaturę popularnonaukową, książki historyczne, wydawnictwa dotyczące sztuki i kultury, literaturę dla dzieci i młodzieży.
A teraz zobaczcie, jak pięknie i twórczo wygląda wnętrze Klubu po remoncie (uroczysta wstęga z okazji powtórnego otwarcia została przecięta w połowie lutego):
Sala baletowa:
Inspirujące cytaty na każdym piętrze przy schodach.
Aula:
Sala teatralno – kinowa:
Jeśli zawsze marzyłeś o rozwijaniu swoich pasji, a nigdy nie miałeś/miałaś na to środków lub nie było okazji, to właśnie teraz Twoje wymówki zniknęły, bo cała oferta kulturalna klubu jest BEZPŁATNA. Grzechem byłoby nie skorzystać.
A na koniec – ja z panią Anią Zyskowską. Na potrzeby zdjęcia zrobiłyśmy miny wagi państwowej 😉
Chcesz być na bieżąco w aktualnymi wydarzeniami w Klubie? Koniecznie polub ich stronę na Facebooku!
[spider_facebook id=”1″]