Jeśli mieszkasz w rejonie Starego Mokotowa, to z pewnością często mijasz niedawno odnowiony budynek na rogu al. Niepodległości i ulicy Madalińskiego. W budynku tym znajduje się instytucja, której nazwę długo trudno było mi zapamiętać i która – mówiąc szczerze: zwykłego człowieka z ulicy ODSTRASZA. I pewnie ja też omijałabym to miejsce szerokim łukiem, gdyby nie pani Ania Zyskowska, która zaprosiła mnie na wizytę i rozmowę. 

SAM_7790

O co chodzi? Chodzi o Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którym wyżej wymieniona pani Ania jest pozytywnie zakręconą bibliotekarką. Nie sugerujcie się jednak hermetyzmem tej nazwy. Miejsce to, że swoją bardzo bogatą ofertą kulturalną, otwiera swoje drzwi.

Klub Dowództwa Garnizonu

Czym w ogóle jest Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa? Jest to wojskowa instytucja kultury co do zasady mająca służyć przede wszystkim żołnierzom, pracownikom resortu obrony narodowej, ich rodzinom oraz kombatantom. Jednak w założeniach Klubu jest również zapis o współpracy ze środowiskiem lokalnym, organizacjami pozarządowymi i partnerami społecznymi. W przepięknie wyremontowanym budynku organizowane są koncerty, warsztaty, a także odbywają się zajęcia cykliczne.

Zobacz, jakie bogactwo! Może wybierzesz coś dla siebie lub swojego dziecka?

Polecamy:

Sekcja plastyczna – zajęcia plastyczne integracyjne dla dzieci i dorosłych, prowadzący: Anatol Karoń

Celem zajęć jest rozwój wyobraźni i wrażliwości plastycznej, zapoznanie się z podstawowymi technikami artystycznymi oraz z najważniejszymi wiadomościami z zakresu historii sztuki. W trakcie zajęć poznajemy techniki rysunku (węgiel, sangwina, pastel) i techniki malarskie (akwarela, tempera, farby olejne) i próbujemy zastosować je do najczęściej spotykanych tematów, jak martwa natura, portret, postać, pejzaż.

„Studio piosenki”

Studio Piosenki Klubu DGW to sekcja wokalna, którą tworzą dzieci i młodzież. Powstała we wrześniu 2010 roku. Zajęcia prowadzone są przez Małgorzatę Lipkę (dyplomowanego muzyka oraz mgr sztuki ) w trybie indywidualnym, raz w tygodniu. Każdy z uczestników podczas godzinnych zajęć ćwiczy dykcję, impostację oraz śpiewa utwory z akompaniamentem (akompaniuje – pianistka – mgr sztuki Sylwia Sałacińska).

Zajęcia obejmują: emisję głosu na bazie ćwiczeń wokalnych, pracę nad głosem na bazie konkretnych utworów, ćwiczenia dykcyjne, podstawy interpretacji, doskonalenie aparatu oddechowego, artykulacyjnego, pracę z mikrofonem, pomoc w doborze repertuaru, uwzględniając predyspozycje i możliwości uczestników (wiek, temperament, skala, barwa głosu). Zajęcia skierowane są do dzieci od lat 7, młodzieży i dorosłych. Obowiązuje przesłuchanie wstępne.

Teatr_po_40_1

Teatr „Po 40-tce”

„Teatr po 40 powstał 5 lat temu w Warszawie, właśnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Od września 2011 do grudnia 2015 tworzył w CSŁiI w Zegrzu. Po krótkiej emigracji powrócił aby tworzyć w swojej macierzystej placówce. Teatr tworzy pięć wspaniałych, odważnych pań po 40, cztery rodowite warszawianki i jedna mieszkanka Zegrza. Panie razem zrealizowały 5 autorskich spektakli, poruszając w nich bliską im tematykę. Zajęcia mają formę warsztatową, spektakle są tworzone wspólnie, a teksty do spektakli często są autorstwa pań. Prowadząca Betina Dubiel.

Jeżeli interesuję Cię praca z ciekawą grupą ludzi i masz skończone 40 lat zapraszamy. Próby odbywają się w każdą środę w godzinach 18.00 – 19.30 w sali kolumnowej Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.”

Teatr_Impresja_1

Teatr „Impresja” (ok.18-30 lat)

„To kilkuosobowa grupa zwariowanych ludzi, którzy z miłości do teatru postanowili wspólnie powiedzieć coś o świecie i ludziach w nim żyjących. Tematyka spektakli, które teatr ma w swym dorobku, jest różnorodna począwszy od patriotycznej, skończywszy na tematach bliskich aktorom i ważnych społecznie. Pracujemy metodą warsztatową, w spektaklach posługujemy się różnymi tekstami kultury, każdy nasz projekt to wspólna praca aktorów i reżysera.” Prowadząca: Betina Dubiel.

Odbywają się też koncerty orkiestr wojskowych oraz towarzyszące im warsztaty dla dzieci pod tytułem „Dęciak Fajny Jest”.

Ale to nie wszystko! Właśnie startuje sekcja taneczna dla dzieci i młodzieży. Zajęcia będzie prowadzić Anna Mija Michałowska – pedagog, animator, instruktor tańca jazzowego, absolwentka UMFC na choreografii i teorii tańca.  Tańczy od 5 roku życia.  Uczyła się w kraju i zagranicą m.in. w USA, Austrii, Słowacji u najwybitniejszych choreografów. Obecnie również tworzy własne projekty choreograficzne Teatru Tańca w stylu moder-underground. We wtorek w godzinach 17.00 – 18.30 Klub zaprasza dzieci powyżej 10 roku życia, a w czwartek w godzinach 15.30 -16.30 w wieku 6- 9 lat. Na zajęciach będzie można poznać podstawowe kroki taneczne w różnych stylach tanecznych: JAZZ, MODERN, HIP-HOP, UNDERGROUND, BALET. Od kwietnia Klub reaktywuje sekcję szachową, której opiekunem będzie pan Włodzimierz Prażmowski, a raz w miesiącu (na razie) odbywa się w bibliotece projekt pt. „Bajkowo-książkowo” – warsztaty i czytanie dla dzieci.

Untitled

Klub zaprasza również do „Galerii 2 piętro”, która cyklicznie prezentuje wystawy twórców profesjonalnych oraz dorobek amatorskiego ruchu plastycznego. Kierownikiem Galerii jest starszy instruktor Andrzej Wysocki. Galeria zaprasza do zwiedzania w wtorki, środy i czwartki w godz. 12.00 – 19.00.

SAM_8725

Są też projekty edukacyjno-historyczne skierowane do szkół, wystawy, konkursy oraz wiele, wiele innych ciekawych wydarzeń, na które wstęp jest wolny. Wszystkie informacje, zapowiedzi i kontakt do poszczególnych prowadzących/organizatorów są na stronie Klubu DGW w zakładce „Działalność Kulturalna”. 

SAM_8735

Pani Ania, która zaprosiła mnie na wizytę w KDGW pracuje w Bibliotece Głównej, która ma siedzibę na Al. Niepodległości 141(gmach na pierwszym zdjęciu), ale oprócz niej działają jeszcze trzy filie:. Filia nr 1, ul. 29 Listopada, Filia nr 2, ul. Żwirki i Wigury 9/13, Filia nr 3 ul. 11 Listopada 17/19. Biblioteki oferują czytelnikom bogaty wybór różnego gatunku powieści, literaturę popularnonaukową, książki historyczne, wydawnictwa dotyczące sztuki i kultury, literaturę dla dzieci i młodzieży.

SAM_8739

A teraz zobaczcie, jak pięknie i twórczo wygląda wnętrze Klubu po remoncie (uroczysta wstęga z okazji powtórnego otwarcia została przecięta w połowie lutego):

Sala baletowa:

SAM_8713

SAM_8714
SAM_8715

Inspirujące cytaty na każdym piętrze przy schodach.

SAM_8716

Aula:

SAM_8720

Sala teatralno – kinowa:

SAM_8728

SAM_8730

SAM_8727

SAM_8732

Jeśli zawsze marzyłeś o rozwijaniu swoich pasji, a nigdy nie miałeś/miałaś na to środków lub nie było okazji, to właśnie teraz Twoje wymówki zniknęły, bo cała oferta kulturalna klubu jest BEZPŁATNA. Grzechem byłoby nie skorzystać.

A na koniec – ja z panią Anią Zyskowską. Na potrzeby zdjęcia zrobiłyśmy miny wagi państwowej 😉

SAM_8741

Chcesz być na bieżąco w aktualnymi wydarzeniami w Klubie?  Koniecznie polub ich stronę na Facebooku!

[spider_facebook id=”1″]

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here