Czy korzystaliście już z Naturalnej Ścieżki Zdrowia w Lesie Bródnowskim? My jesteśmy nią zachwyceni. Podobno dzisiaj jest ostatni taki ciepły dzień w tym roku, więc korzystajcie i chodźcie do Lasu:-)
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że spacery po lesie to najskuteczniejsza forma relaksu. Las zwłaszcza teraz jest bajecznie kolorowy. Czy wiecie, że przebywanie w lesie to rodzaj chromoterapii, czyli terapii kolorem. Zieleń przyrody działa uspokajająco, odprężająco, działa na cały organizm, stymulując układ nerwowy, odpornościowy i hormonalny, przywraca równowagę i likwiduje napięcia. A piękny błękit nieba gromadzi energię, wycisza i doskonale relaksuje.
Las Bródnowski to magiczne miejsce, a od jakiegoś czasu może pochwalić się także Naturalną Ścieżką Zdrowia. Co to takiego? Jest to piękna drewniana siłownia plenerowa.
Ścieżka składa się z dwunastu urządzeń. Są tu m.in. drążki, poręcze, urządzenie do ćwiczenia mięśni brzucha, urządzenie do podnoszenia ciężarów, ścianka pionowa do ćwiczeń, obręcze i lina do wspinania, równoważnia, slalom i drabinki poziome.
Ścieżka dodatkowo została wzbogacona w drewniane tablice informacyjne na jakie partie mięśni dane ćwiczenie w konkretnej stacji oddziałuje i jaką cechę motoryczną kształtuje.
Powstały również drewniane ławki, stojaki dla rowerów oraz kosze.
Całość prezentuję się wspaniale i idealnie komponuje się z naturalną topografią terenu.
Projekt ścieżki powstał w ramach Budżetu Partycypacyjnego i został oddany do użytku na początku tego roku. Wycieczkę do Lasku Bródnowskiego warto zacząć od bramy od ulicy Głębockiej, mijając po prawej stronie polanę, na której znajduje się Gród Bródno. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że to dawny gród obronny. Ciekawostką jest fakt, iż tereny te zaczęto zamieszkiwać w X wieku. Współcześnie zachowały się pagórki wyznaczające zasięg dawnego grodu. Gród Bródno to jedyny ślad po wczesnośredniowiecznej osadzie. Inne mieściły się podobno na terenie obecnych Łazienek czy Zamku Królewskiego, ale ich istnienie udokumentowane jest jedynie w źródłach pisanych.
Grodzisko na Bródnie można zaś podziwiać na własne oczy, do czego gorąco zachęcam. Wały są ogrodzone, w ich pobliżu znajduje się kilka tablic informacyjnych, na której zamieszczono historię grodu. Spacer wokół grodu oraz zapoznanie się z tablicami informacyjnymi Parku Archeologicznego porusza wyobraźnię i pozwala przenieść się do tamtych czasów.
Na polanie mieści się również troszkę już zniszczony plac zabaw, ale dla dzieciaków nie jest to żaden problem. Obok znajdują się liczne altanki, które zachęcają do odpoczynku i rozmów. Jest to jedno z popularniejszych miejsc na rodzinny piknik po tej stronie Warszawy.
Drugi nowszy plac zabaw znajduje się na samym końcu Lasku Bródnowskiego na skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza z ulicą gen. Skierskiego.
Lasek Bródnowski wyróżnia również ścieżka edukacyjna „Nauka poszła w las”. Na planszach informacyjnych można poznać m.in. najbardziej znane gatunki polskich drzew.
Na poszczególnych dróżkach są ustawione tablice z zakresu matematyki, geografii, fizyki. Jeśli macie dzieci szkolne to fantastyczna sprawa, gdyż możemy spędzić czas i przyjemnie i pożytecznie.
Co ciekawe, w Lasku spacerujący często zatrzymują się obok linii energetycznych. To własnie tutaj można usłyszeć prąd! Jak? Wystarczy stanąć pod liniami wysokiego napięcia:-) To co słyszymy to tzw. wyładowania niezupełne. Zjonizowane powietrze wokół przewodów porusza się pod wpływem sił pola elektrycznego. Wyładowania niezupełne powstają wskutek przebicia elektrycznego części izolacji pod wpływem wysokiego napięcia.
Teren Lasku Bródnowskiego to idealne miejsce dla biegaczy, którzy w każdy wtorek mają możliwość bezpłatnych treningów biegowych z profesjonalnym trenerem. Warto udać się tutaj również rowerem ze względu na liczne ścieżki rowerowe. Miłośnicy czworonogów są stałymi bywalcami w Lasku Bródnowskim i wcale im się nie dziwię. O tej porze roku Lasek Bródnowski jest prześliczny, korzystajcie z dzisiejszego słonecznego dnia i chodźcie do Lasu:-)
Jeśli jednak planujecie wypad trochę dalej w miasto to dwie Anie z Dzień Dobry Warszawo zapraszają was do Parku Młocińskiego https://www.dziendobrywarszawo.pl/park-mlocinski/ i na Osiedle Ujazdów: https://www.dziendobrywarszawo.pl/osiedle-jazdow/