[Muzeum jest teraz w trakcie reorganizacji. W najbliższym czasie otworzy Oddział Wystaw Czasowych pod adresem:
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek
Oddział Wystaw Czasowych
Rynek Starego Miasta w Warszawie
ul. Krzywe Koło 2/4, 00-270 Warszawa
Dodatkowe informacje dotyczące daty otwarcia, godzin otwarcia, cen biletów oraz usług, a także aktualnych wystaw znajdziecie TUTAJ.]
Muszę się Wam przyznać, że kilka razy podchodziłam do tego wpisu i zupełnie mi nie szło. Aż wreszcie uznałam, że tego miejsca nie da się opisać. Trzeba je zobaczyć. Bo jeśli nawet napiszę Wam o miniaturowych (świecących) żyrandolach, malutkich kuchniach z koronkowymi firankami na oknach i maciupeńkich zdobionych filiżankach, to i tak będzie za mało.
Muzeum Domków dla Lalek trzeba po prostu odwiedzić, bo jest coś niesamowicie magicznego w tych maleńkich, dopracowanych do perfekcji pomieszczeniach. Można je oglądać godzinami z każdej możliwej strony i szukać najdrobniejszych detali, a i tak ciągle będziemy znajdywać coś nowego.
Domek z sercem
My trafiliśmy do Muzeum Domków dla Lalek w związku z drugą edycją akcji Domek Z Sercem, czyli bezpłatnych warsztatów tworzenia domków dla lalek. Są to charytatywne warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat, gdzie z pomocą opiekunów artystycznych, każda z rodzin własnoręcznie wykonuje i ozdabia domek dla misia. Narzędzia i materiały do stworzenia domków zapewnia organizator. Uczestnicy po skończonych warsztatach otrzymują dyplomy i mają okazję zwiedzić muzeum z przewodnikiem. Domki wykonane na warsztatach są przekazywane małym pacjentom Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ulicy Kopernika, co ucieszyło nas jeszcze bardziej, bo kiedyś zdarzyło nam się spędzić w tym szpitali kilka nocy. Cały projekt współfinansowany jest przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.
A jak wygląda samo muzeum?
Na samym początku jest…wejście, ale nie takie zwykłe tylko specjalne, tajemnicze. Ale nic Wam o nim nie napiszę, żeby nie zepsuć niespodzianki 😉 .
Na wystawie zaprezentowano domki dla lalek z całego świata. Pogrupowane są one na kilka kategorii:
Sen i wypoczynek
Szkoła i nauka
Higiena i czystość
Sklepy i stragany.
I tu na widok jednego z eksponatów krzyknęłam z radości, bo zobaczyłam moją ulubioną zabawkę z dzieciństwa. Ręka do góry, kto miał taki plastikowy stragan z warzywami, jak na zdjęciu?
Kuchnia i spiżarnia
Zbiory Muzeum pochodzą z prywatnej kolekcji Anety Popiel-Machnickiej i w większości przypadków zostały przez nią odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.
I chyba nic więcej Wam o tym miejscu już nie napiszę oprócz tego, że koniecznie musicie je odwiedzić, bo ani słowa ani zdjęcia nie oddają tego, jak tam jest. Sprawdźcie sami.
MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK
Pałac Kultury i Nauki
Dziedziniec Wewnętrzny (wejście od strony ulicy Emilii Plater)
pl. Defilad 1
Warszawa