W ramach Towarzystwa Inicjatyw Twórzych „ę” od jakiegoś czasu powstaje sieć lokalnych animatorów społecznych. To kolejna z inicjatyw związanych z programem Miasta Stołecznego Warszawy pt. „Warszawa Lokalnie”, której celem jest promocja i rozwój wszelkich inicjatyw sąsiedzkich. Stołeczny Społeczny ma za zadanie aktywnie działać na rzecz swojej dzielnicy oraz aktywizować do takiego działania innych. Jest łącznikiem między lokalnymi instytucjami, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i miastem. Na Mokotowie Stołeczną Społeczną została Kinga Dębiec – Czopowicz z Sielc, z którą spotkałam się, aby po poznać jej plany i pomysły związane z naszą dzielnicą. Znajdziecie również wypowiedzi Kasi Grajkowskiej, która opowiada o muzycznych warsztatach sąsiedzkich organizowanych razem z Kingą.
Spis treści
- 1 Ania z DDM: Kinga, jak widzisz swoją rolę jako Stołeczna-Społeczna na Sielcach?
- 2 Ania z DDM: Co planujesz w najbliższym czasie?
- 3 Ania z DDM: Jak będzie wyglądało to muzykowanie i co ma na celu?
- 4 Ania z DDM: Kasiu, możesz coś więcej powiedzieć o tym projekcie?
- 5 Ania z DDM: Jaki jest najgorszy i najlepszy scenariusz, który może z tego wyniknąć?
- 6 Ania z DDM: Kinga, czy jeśli ktoś chce się włączyć w przygotowania to może jakoś pomóc?
Ania z DDM: Kinga, jak widzisz swoją rolę jako Stołeczna-Społeczna na Sielcach?
Kinga: Chciałabym sprawić, aby nasza dzielnica była jak najbardziej otwarta na mieszkańców, żeby kojarzyła się z dobrym sąsiedztwem. Dla każdego oznaczać to będzie trochę co innego i właśnie to jest ważne, aby każdy znalazł w tym dla siebie tyle przestrzeni, ile potrzebuje.
To zabrzmi trochę górnolotnie, ale chcę w życiu realizować projekty, które tworzą lepszą rzeczywistość, wpływają pozytywnie na innych, wydobywając na światło dziennie, czasem dobrze schowany w ludziach potencjał – to napędza mnie do działania. Dlatego mój pomysł na integrację mieszkańców to twórcza współpraca, która inspiruje i aktywizuje ludzi.
Planuję stworzyć warunki, w których sąsiedzi będą mieli okazję wymieniać się swoimi pomysłami, wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i pasjami. Tak po prostu, na zasadzie zwykłej sąsiedzkiej życzliwości. Podczas takich spotkań mieszkańcy mogą wspólnie coś zrobić, a przy okazji porozmawiać i zwyczajnie się poznać. A jak będziemy się znali, to łatwiej i naturalniej będzie wspólnie dbać o przestrzeń wokół nas, inicjować działania lokalne. Z takiego myślenia zrodził się w mojej głowie pomysł na cykl spotkań „Po sąsiedzku – czyli warsztaty organizowane przez sąsiadów dla sąsiadów” i dodatkowo we współpracy z partnerami, działającymi w bezpośrednio w naszej okolicy.
Mój cel to dotarcie do ludzi już aktywnych, a także zmobilizowanie tych, którzy chcieliby działać, ale z jakiegoś powodu tego nie robią. Pokazać im, że jest na to przestrzeń. Niesamowite jest to, że w zasadzie codziennie znajduję nowe miejsca i ludzi otwartych na współpracę. To takie budujące! Mam wrażenie, że wystarczy mieć pomysł, a z pewnością znajdą się ludzie, środki i narzędzia do jego realizacji.
Ania z DDM: Co planujesz w najbliższym czasie?
Kinga: Właśnie odbyły się pierwsze warsztaty „Po sąsiedzku”. Lepiliśmy z gliny ozdoby choinkowe, które przedstawiały nasze skojarzenia z Sielcami. Powiesimy je na wspólnej choince podczas sąsiedzkiego spotkania świątecznego, które chciałabym zorganizować wspólnie z mieszkańcami w grudniu. Aktualnie zbieram pomysły i ludzi, którzy chcieliby przyłączyć się do tego wydarzenia.
Natomiast już 8 listopada startujemy z „Sąsiedzkim muzykowaniem na Sielcach” – warsztatami, na których będziemy bawić się muzyką, improwizować. Mają charakter międzypokoleniowy – zapraszamy dzieci powyżej 7 r.ż. oraz młodzież, dorosłych i seniorów. Planujemy cykl 7 warsztatów, które stanowią całość. Będziemy spotykać się w każdą środę w godzinach 18:00-19:30 w siedzibie Stowarzyszenia INTEGRACJA, na ul. Grottgera 25a.
Ania z DDM: Jak będzie wyglądało to muzykowanie i co ma na celu?
Kinga: By wziąć udział w warsztatach nie trzeba na niczym umieć grać. Nie będziemy też uczyć się na nich muzyki. Będziemy po prostu czerpać radość i frajdę ze wspólnego spontanicznego grania i twórczej współpracy. Będziemy muzykować na prostych instrumentach, ale i przedmiotach codziennego użytku oraz wydobywać dźwięki z własnego ciała. Naprawdę świetna zabawa i inspirująca wędrówka w głąb siebie. A przy okazji integracja sąsiedzka i międzypokoleniowa. Warsztaty współorganizuję z Kasią Grajkowską.
Ania z DDM: Kasiu, możesz coś więcej powiedzieć o tym projekcie?
Kasia Grajkowska: Zajęcia mają na celu wyzwolenie własnego potencjału, rozwijanie go. Wychodząc z założenia, że muzyka jest w nas i wokół nas będziemy uwrażliwiać się, ćwiczyć w uważności i ciekawości na otaczające nas dźwięki i muzykę, którą możemy stworzyć sami lub we współpracy z grupą – spontanicznie. I do czego nam ta muzyka może posłużyć – czy jest tylko czystą ekspresją czy raczej niesie za sobą emocje, przekaz, opowieść i przez to może pomóc w komunikacji.
Ania z DDM: Jaki jest najgorszy i najlepszy scenariusz, który może z tego wyniknąć?
KG: W pracy z grupą nigdy nie wiemy, co się wydarzy. Pracujemy na swoim potencjale. Każdy ma inną gotowość na otwarcie się, ciekawość, pomysł, co nie znaczy, że nie może się to w ciągu zajęć zmienić. Wiadomo, że scenariusz jest, ale jest ramą. Idziemy za potrzebami. A nie ma potrzeb „najgorszych” ani „najlepszych”. Nie ma tutaj miejsca na ocenę, dlatego jesteśmy wolni od tego rodzaju myślenia.
Ania z DDM: Kinga, czy jeśli ktoś chce się włączyć w przygotowania to może jakoś pomóc?
Jak najbardziej! Czekam na takie osoby. Bo chodzi o to, abyśmy działali RAZEM. Żeby propozycje na spotkania sąsiedzkie wychodziły od mieszkańców i przez nich były organizowane. A ja bardzo chętnie w tym pomogę. Dlatego zachęcam mocno do zgłaszania pomysłów na kolejne tematy spotkań „Po sąsiedzku”, zarówno w roli uczestnika, ale też organizatora, czy nawet prowadzącego. W ogóle śmiało można zgłaszać do mnie każdą inicjatywę, jaka tylko komuś przyjdzie do głowy – wspólnie pomyślimy czy jest realna, a jeśli nie, to co można zmodyfikować, aby taką się stała oraz sprawdzimy jakie narzędzia możemy wykorzystać, aby ją zrealizować.
Tak jak wspominałam, zapraszam też, aby przyłączyć się do organizacji sąsiedzkiej gwiazdki.
Kontaktować z mną można się za pośrednictwem maila: sasiedzisielce@gmail.com lub zapraszam, aby dołączyć do grupy na FB „Sąsiedzi Sielce”, gdzie zamieszczam wszystkie informacje nt. tego co dzieje się ciekawego w naszej okolicy.
Pod wspomnianym adresem zbieramy również zapisy na „Sąsiedzkie muzykowanie na Sielcach”, do udziału w którym gorąco zachęcamy! Warsztaty są bezpłatne, natomiast mamy ograniczoną liczbę miejsc, zatem decyduje kolejność zgłoszeń. Plakat poniżej: