Dzisiaj zapraszam Was do zejścia z utartych warszawskich szlaków. Jeśli jesteście już znudzeni Łazienkami Królewskimi, a na Agrykoli znacie każdy zakątek, to chodźcie kawałek dalej, na Profesorską. Nie będziecie żałować.
Kolonia Profesorska, miasto – ogród na Solcu
Profesorska to urocza cicha uliczka położona na skarpie wiślanej na Solcu. Powstała w 1922 roku i jest częścią większego założenia urbanistycznego – Kolonii Profesorskiej. Biegnie prostopadle od ulicy Hoene-Wrońskiego do Myśliwieckiej. Kolonia Profesorska to zespół osiemnastu jednorodzinnych domów zbudowanych dla architektów i profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Wszystkie domy kolonii, z wyjątkiem jednego, zostały zaprojektowane w stylu dworkowym. Był to wyraz powrotu do narodowej tradycji po okresie zaborów. Z tego też powodu koncepcja kolonii zyskała przychylność władz. Uznano, że domy własne architektów staną się wzorami dla polskiego stylu budownictwa mieszkaniowego w odrodzonej Polsce. Jedyny dom w innym stylu to modernistyczna willa Romualda Gutta, mieszcząca się przy ulicy Hoene-Wrońskiego.
Kształt kolonii nawiązywał (oczywiście w zminimalizowanej skali) do idei miasta ogrodu z początków dwudziestego wieku. Idea ta miała być sposobem na rozwiązanie problemu ogromnego przeludnienia miast. Miasta ogrody powstawały jako miasteczka satelickie, oddalone od centrum. Charakteryzowały się niską zabudową i dużą ilością terenów zielonych. W okolicach Warszawy takie miasta ogrody to m. in Milanówek, Podkowa Leśna, Komorów, Śródborów (tam, mając niespełna rok spędziłam swoje pierwsze w życiu wakacje 🙂 ). W zminimalizowanej wersji takie miasta powstały też na Żoliborzu, Sadybie i Muranowie.
Ulica Profesorska – schodki, wille i spokój
Ulicą Profesorską nie jeżdżą samochody, jest to wyłącznie trakt pieszy, a z racji umiejscowienia na skarpie wiślanej jest tu mnóstwo wzniesień i schodków. Od strony Myśliwieckiej wchodzimy na ulicę przez kutą bramę z przedwojenną odrestaurowaną tabliczką z nazwą ulicy. W początkowym założeniu na środku zaprojektowano mały placyk, który miał pełnić funkcję rynku. Dzisiaj to założenie jest już niewidoczne.
Zabudowania Kolonii Profesorskiej w dobrym stanie przetrwały II wojnę światową, tylko wille wzdłuż ulicy Myśliwieckiej były bardziej uszkodzone. Jedna z nich (willa Oskara Sosnowskiego) została całkowicie zniszczona już we wrześniu 1939 roku. Po wojnie uszkodzone budynki odbudowano. Willa Sosnowskiego została odbudowana w latach pięćdziesiątych według projektu Zofii Fafius. Zespół urbanistyczny Kolonii Profesorskiej przetrwał praktycznie niezmieniony do dzisiaj i w kwietniu 2010 roku wpisano go do rejestru zabytków.
Podobno nadchodzący weekend ma być ciepły i słoneczny. Może wybierzecie się na Profesorską?