warszawskie książki

Po wirtualnym zwiedzaniu przyszedł czas na spacery literackie. W cyklu „Warszawskie książki” chciałam Wam polecić książki, których akcja dzieje się w Warszawie. Jeśli więc tęsknicie za włóczeniem się po stolicy, które z wiadomych względów jest teraz niemożliwe, sięgnijcie po jedną z poniższych książek i przenieście się do XIX wiecznego Ogrodu Saskiego, na przedwojenne targowisko czy na plac budowy Pałacu Kultury. Miłej podróży 🙂

„Lalka” Bolesław Prus

warszawskie ksiązki

Być może wzdrygacie się na samą myśl o tej szkolnej lekturze, ale „Lalka” to naprawdę fantastyczna książka. Poznacie z niej dziewiętnastowieczną Warszawę z całym jej blichtrem, ale też brzydotą. Razem z warszawskimi arystokratami odwiedzicie Łazienki, Ogród Saski i Teatr Wielki, poznacie Warszawę żydowską i zamieszkane przez biedotę Powiśle. Będziecie wraz z bohaterami spacerować Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Krakowskim Przedmieściem, odwiedzać eleganckie kawiarnie i sklepy. A za jakiś czas może sami wybierzecie się na spacer po Warszawie śladami Wokulskiego i innych bohaterów „Lalki”. Przykładową trasę takiego spaceru znajdziecie tutaj.

„Granica” Zofia Nałkowska

Pewnie teraz znowu niektórzy z Was pomyślą „Jeju, co za nudy! Czy naprawdę nie ma ciekawszych książek?” Być może są, ale ta też nie należy do nudnych. Mamy tu romans, niechcianą ciążę, karierę polityczną i okrutną zemstę, a wszystko to w międzywojennej Warszawie pełnej kontrastów.

„Król” Szczepan Twardoch

Chcecie odwiedzić miasto, którego już nie ma? Tętniącą życiem, gangsterską, przedwojenną Warszawę. Koniecznie przeczytajcie „Króla” Szczepana Twardocha. Wraz z bohaterami odwiedzicie Kercelak – przedwojenne targowisko rozłożone pomiędzy Chłodną i Towarową, gdzie można było kupić wszystkie produkty codziennego użytku (niekoniecznie z legalnych źródeł), albo stracić wszystkie oszczędności grając w karty. Poznacie dzielnicę żydowską rozciągającą się od Nalewek, Gęsiej i Dzikiej po Nowolipki, gdzie mieszka i „króluje” główny bohater Jakub Szapiro. „Królestwo”, czyli kontynuacja „Króla” przedstawia już zupełnie inną Warszawę. Zrównaną z ziemią, wymęczoną wojną i pozbawioną ducha i życia. Miasto, pogrążone w nienaturalnej ciszy po przegranym Powstaniu Warszawskim.

Polecamy:
warszawskie książki

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski

Prawdziwy obraz powstańczej Warszawy widzianej oczyma cywila. Lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy mylą wojnę z przygodą i zabawą. Nie ma tu patosu i wzniosłej walki. Są piwnice, gruzy, wszechobecna śmierć i chęć przetrwania. Nie lubię kreowania romantycznej wizji wojny i uważam, że to bardzo niebezpieczne. Warto przypomnieć sobie, że każda wojna jest okrutna. I docenić Warszawę, w której teraz żyjemy. Warszawę której jeszcze niedawno nie było.

„Zły” Leopold Tyrmand

To podobno najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. Książka dedykowana „Mojemu miastu rodzinnemu – Warszawie”. Jej akcja toczy się tuż po wojnie, w latach pięćdziesiątych XX wieku w ruinach Śródmieścia, na  gruzach Muranowa, odbudowywanym właśnie Starym Mieście, zniszczonych przez wojnę kamienicach, w Centralnym Domu Towarowym, na Torwarze, w hali Koszyki i na Bazarze Różyckiego. Nie jestem fanką kryminałów, ale ten ma w sobie jakiś staroświecki urok. I zdecydowanie urzekły mnie w tej książce wspaniałe opisy odradzającego się po wojnie miasta. Tutaj możecie lepiej poznać miejsca opisane w „Złym”.

warszawskie książki
Zły – mural przy Pl. Trzech Krzyży

„Jestem Miasto. Warszawa” Marianna Oklejak, Aleksandra Szkoda

Na koniec coś także dla dzieci, a właściwie dla całych rodzin. Lektura obowiązkowa dla warszawiaków i fajna pamiątka dla osób odwiedzających stolicę. „Jestem Miasto. Warszawa” to książka w całości składająca się z dużych map z mnóstwem dowcipnych detali, przedstawiających burzliwą historię stolicy. Na kolejnych ilustracjach poznacie dzieje Warszawy i jej mieszkańców. Od praczasów, na XXI wieku kończąc. Wędrując po zmieniającym się w kolejnych epokach mieście, odnajdziecie niezapomnianych bohaterów, niezwykłe miejsca i niecodzienne historie.

A tutaj przypominam Wam wpis o najbardziej znanej warszawskiej grupie poetyckiej, czyli o Skamandrytach.

Warszawskie książki.

Warszawskie książki.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here