Zostajemy w domu, ale wcale nie musimy rezygnować z uczestnictwa w kulturalnym życiu stolicy. Najbliższe tygodnie to świetny czas, żeby na spokojne obejrzeć eksponaty dostępne w warszawskich muzeach, zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki warszawskich instytucji kultury albo wziąć udział w rodzinnych warsztatach twórczych. Jak to możliwe? Oczywiście online. Sprawdźcie, co ma do zaoferowania wirtualna Warszawa.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Kolekcja online tutaj. W piątek o 17:00 i niedzielę 0 12:15, tak jak co tydzień, oprowadzania po aktualnych wystawach odbywają się zgodnie z planem, ale w przestrzeni wirtualnej. Od poniedziałku do piątku można też wziąć udział w wirtualnych warsztatach rodzinnych. Do każdych zajęć organizatorzy dołączają materiały wizualne, które przesyłane są drogą elektroniczną. Tematy warsztatów i informacje o zapisach znajdziecie tutaj a relacja z wystawy „Co dwie sztuki to nie jedna” dostępna jest tu.

wirtualna warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego

Od poniedziałku 16 marca Muzeum Powstania Warszawskiego będzie się z Wami łączyć online. Codziennie będą minimum cztery wejścia na żywo z ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją. W planach m. in. wirtualne zwiedzanie muzeum, lekcje historii i wykłady historyczne. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń znajdziecie tutaj.

Centrum Nauki Kopernik

CNK od poniedziałku 16 marca rozpoczyna cykl działań przeznaczonych dla rodziców, dzieci, dorosłych ciekawych świata i wszystkich innych osób pasjonujących się nauką. Na fanpage’u CNK dostępne będą: przepisy na eksperymenty, które w łatwy sposób można przeprowadzić w domu; filmy, na których pracownicy Centrum będą Wam pokazywać eksperymenty; zadania (np. hodowanie kryształów); kursy majsterkowania dla mniej i bardziej technicznych osób; zabawy i zagadki dla dzieci oraz dorosłych.

Polecamy:
wirtualna warszawa

Muzeum Narodowe

Tutaj znajdziecie zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie. I można je bardzo dokładnie i w spokoju obejrzeć nie wychodząc z domu. Na najmłodszych czekają warsztaty online. Edukatorzy, którzy do tej pory prowadzili zajęcia w galeriach i na wystawach, przybliżą dzieciom i ich rodzicom wybrane dzieła sztuki poprzez ekran komputera, zaproponują kreatywne zabawy i zachęcą do samodzielnego wykonywania prac plastycznych w domowym zaciszu. Szczegółowe informacje o tematach i terminach warsztatów znajdziecie tutaj.

wirtualna warszawa

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum w Wilanowie zaprasza do korzystania z zasobów online. Znajdziecie tu
opowieści o historii i kulturze, popularnonaukowe i naukowe teksty; opowieści kuratorów zbiorów i zdjęcia zabytków; filmy z historiami o Janie Sobieskim, dawnych mieszkańcach rezydencji wilanowskiej i obecnej działalności muzeum; interaktywne prezentacje historii rezydencji wilanowskiej i związanych z nią ludzi; podróże po interaktywnej mapie rezydencji wilanowskiej, łączącej informacje z konkretnymi punktami w przestrzeni. Wszystkie informacje dostępne są tutaj.

wirtualna warszawa

Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Polin właśnie ruszyło z cyklem wpisów, w których znajdziecie podcasty, video z dyskusji, wykładów oraz spacery z udziałem znakomitych gości.
Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj.

Łazienki Królewskie

Łazienki zapraszają na wirtualne odwiedziny.  W najbliższych dniach będzie można poznać historie i opowieści związane z tym miejscem. Więcej szczegółów tutaj.

warsaw museums for free

Zamek Królewski

Na profilu Zamku Królewskiego na Facebooku codziennie otrzymacie dawkę wiedzy o Zamku, zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. Możecie też zwiedzić Zamek wraz z jego dyrektorem, prof. dr. hab. Wojciechem Fałkowskim. Link do filmu tutaj. Możecie też obejrzeć wirtualną kolekcję zamkowych eksponatów (tutaj) albo odbyć wirtualny spacer po Zamku i Pałacu pod Blachą (tutaj). Ruszył też cykl muzealnych zadań i wyzwań pod nazwą „Pobaw się z nami wielką sztuką”. Codziennie o godz. 11.00 na facebookowym profilu Zamku Królewskiego pojawia się zadanie do wykonania w domu. 

Filharmonia Narodowa

Odkryjcie przestrzenie i miejsca Filharmonii Narodowej niedostępne na co dzień. Link do zwiedzania znajdziecie tutaj.

Teatr Wielki – Opera Narodowa

Na tej stronie możecie obejrzeć aż szesnaście animowanych filmów o losach Teatru Wielkiego na przestrzeni wieków. Spacer wirtualny „Być Wielkim” – to obszerny, wielowątkowy i interdyscyplinarny projekt obejmujący historię, architekturę i sztukę, wykorzystujący między innymi historyczne materiały ikonograficzne. Szczegóły tutaj.

Państwowe Muzeum Etnograficzne

W cyfrowych zasobach PME znajdziecie m. in. przeglądarkę obiektów, ekspozycje online, wirtualne spacery, audioprzewodniki, archiwalne fotografie i filmy dokumentalne. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy i jego oddziały na swoich stronach i profilach na Facebooku prezentują dla Was to, czym zajmują się na co dzień. Możecie tam poznać tajemnice gabinetów tematycznych, historie rzeczy warszawskich oraz rozwiązywać zadania edukacyjne (kliknijcie tutaj). Jest nawet wykrój i instrukcja szycia warszawskiej Syrenki (link tutaj). Muzeum Warszawskiej Pragi proponuje zaprojektowanie swojego wymarzonego miasta i słuchowisko „Piraci z DNA Wisły”, Gabinet Ubioru ma dla Was wycinankę „Ubierz warszawiankę” a Centrum Interpretacji Zabytku przygotowało dla najmłodszych kolorowanki. Wszystkie szczegóły dostępne są tu.

muzeum z darmo

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

CSW zaprasza do obejrzenia ponad 60 spektakli i performansów zebranych w internetowym archiwum wystawy „Inne tańce” (link tutaj). Na profilu U-jazdowski Kino codziennie udostępniane są filmy artystyczne, eksperymentalne, trochę klasyki oraz treści, które nie mogłyby być pokazane w kinie, jak np. internetowe projekty interaktywne. Udostępniane są też oprowadzania i warsztaty online.

Wirtualna Warszawa

# wirtualna warszawa

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here